asfasdf ×

NázorObčana.sk

Pobaltské štáty lákajú obyvateľov Ukrajiny a Krymu, aby presťahovali do Lotyšska, Litvy a Estónska. Záujem je mizerný

 Aktuality

Pobaltské štáty pociťujú katastrofálny pokles počtu obyvateľstva. Príčin je viac, ale hlavné sú dve – nízka pôrodnosť a odlev hlavne mladých ľudí do zahraničia. Dôchodkový systém o niekoľko rokov môže úplne skolabovať.

21 Apríl
2017 21:08:17

 

Foto: Facebook

V tejto súvislosti pobaltské štáty používajú rôzne „triky“, aby zvýšili počet obyvateľstva. Najjednoduchší spôsob – otvoriť dvere pre migrantov. Keďže poučení smutnými skúsenosťami štátov Západnej Európy pobaltské krajiny nechcú prijímať prisťahovalcov z Blízkeho východu a Afriky, snažia sa prilákať „európizovaných“ občanov z Ukrajiny a ruského Krymu, hlavne osoby lotyšskej, litovskej a estónskej národností, ktorí tam žijú. Zrealizovať sa to snažia v rámci rozpropagovaného programu návratu krajanov do vlasti. Ibaže tí krajania sa do historickej vlasti akosi nehrnú...

Pobaltské krajiny ponúkli výhodné podmienky krajanom, ak sa do určitého termínu vrátia do historickej vlasti. Tieto podmienky predlžujú každý rok už dlhšie obdobie, ale zatiaľ to málo pomáha. Do pobaltských krajín presťahovala iba mizerná časť Lotyšov, Estóncov a Litovčanov. Keďže zatiaľ nič lepšie sa nepodarilo vymyslieť, pobaltské štáty pokračujú v programe „návratu krajanov do vlasti“.

Najnovšie litovská vláda zasa vyhlásila, že opäť predlžuje termíny určené na presťahovanie osôb litovskej národnosti z Ukrajiny a Krymu. „Absolútne jasné rozumieme, aká situácia v súčasnosti panuje na Ukrajine. Aj naďalej budeme pomáhať tomuto štátu. Ale chceme  pomôcť aj našim krajanom a ponúkame im možnosť návratu do historickej vlasti. Zabezpečíme pre nich bezpečné presťahovanie do Litvy. Celé dianie na Ukrajine nám ukazuje, že naši krajania potrebujú podobnú pomoc,“ vyhlásil pre média litovský premiér  Saulius Skvernelis.

Dodal, že nový zoznam presťahovalcov sa bude vytvárať do 31. decembra tohto roka. Vláda sleduje situáciu na Ukrajine a konštatuje, že k zlepšeniu nedochádza. Takisto sa obracia na osoby litovskej národnosti, ktorí žijú na Kryme, v Doneckej a Luhanskej oblasti, aby sa vrátili do Litvy. Premiér podčiarkol, že v Doneckej a Luhanskej oblasti aj naďalej pretrváva veľmi zložitá humanitárna situácia.

Litovské média pripomínajú, že zatiaľ je záujem o návrat do historickej vlasti dosť mizerný. V tomto roku sa o podmienkach presťahovania z Ukrajiny do Litvy na litovskej ambasáde na Ukrajine informovala iba jedna rodina. V priebehu posledných dvoch rokov z Ukrajiny do Litvy presťahovalo celkovo 140 ľudí /v r. 2015 – 106 a vlani – 34/.

Litovská vláda priznáva, že je to iba mizerný počet: v súčasnosti na Ukrajine žije 10 tisíc osôb litovskej národnosti a dokonca 1,5 tisíc z nich sú občania Litvy. Napriek tomu, že litovským rodinám, ktoré presťahujú do Litvy, zabezpečujú dočasné ubytovanie, sociálne dávky, štúdium litovčiny, rekvalifikácia, aby si presťahovalci mohli ľahšie získať zamestnanie, záujem o návrat do historickej vlasti je aj naďalej veľmi slabý.

Nepomáha ani to, že pozývatelia široko propagujú fakt, že prisťahovalci budú žiť v slobodnej, prospešnej a bohatej Európskej únii. V tejto súvislosti niektoré litovské média pripomenuli, že z Ukrajiny do Litvy presťahoval iba veľmi malý počet krajanov, ale z Krymu fakticky nikto.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1517x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius
,