asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Le Penová voľby nevyhrala, ale Francúzsko prehralo. Zasa sa ukázalo, že politické zmýšľanie Francúzov je ešte v plienkach

 Aktuality

Pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb bolo jasné, že v krajine strapatého bláznivého kohúta bude vládnuť žena. Tak sa aj stalo. Marine Le Penová voľby prehrala a tak Francúzsku bude vládnuť Angela Merkelová...

13 Máj
2017 19:04:31

 

Foto: Facebook

Ahoj, Jožo, čo hovoríš na výsledky francúzskych volieb? Dopadlo to tak, ako sa očakávalo, však? Eurooptimisti zvíťazili, euroskeptici a populisti prehrali.

No pozor! Euroskeptici – to beriem, ale populisti? Keď už niekto je populista, tak to je Macron, nie Le Penová. Nemachruj tu s jablkami a hruškami. Tvoji milovaní debilkovia eurooptimisti jasajú, že vraj zvíťazili. Ale je to Pyrrhovo víťazstvo. Pochopia to neskôr.

Prečo? Nevieš prežuť porážku tvojej obľúbenej Le Penky? Prevrat sa nekonal, všetko pokračuje po starom. Žiadne demolácie Európskej únie a ďalšie Brexity. Stačilo.

Jaj, ako sa mýliš! Práve teraz Európu bude triasť, ako chorľavého paralytika. Európska únia bude hniť aj naďalej, kým sa úplne nerozloží. A už ju nezachráni ani skúsený chirurg. S Le Penovou by tu bola šanca vyliečiť ťažko chorú úniu. Ale nafúkaný sopliak Macron ju úplne položí. Začne robiť jednu somarinu za druhou a zatĺka posledný klinec do rakvy EÚ...

Prosím ťa, nechaj svoje radikálne rečičky. Európania nie sú takí sprostí, ako si myslíš. Odmietli Le Penovú, v marci takisto odmietli ďalších radikálov v Holandsku – Stranu slobody, pred niekoľkými mesiacmi Rakúšania rovnako odmietli Hofera, ktorý takisto chcel, aby Rakúsko opustilo Európsku úniu. Ako vidíš, v Európe všetci si zmýšľajú rovnako a sú oveľa múdrejšie ako za veľkou kalužou – ani Trumpa by tu nezvolili...      

Pozri sa, aj dobrého nepriateľa si treba vážiť a snažiť sa ho pochopiť. Keby voľby vyhral Mélenchon alebo Fillon, teda kandidáti, ktorí by ti tiež veľmi vyhovovali, dalo by sa hovoriť o nejakom pokračovaní tradícií, stabilných hodnotách alebo o vernosti Bruselu. Ale Macron je rovnako nevyspytateľná bytosť, ako aj Trump. Rečí má na milión eur, ale skúseností a schopností má iba na pár centov. Uvidíš, bude ho hádzať od mantinelu k mantinelu...

Čiastočne súhlasím: také tradičné strany, tradičné politici sa na druhom kole francúzskych volieb nezúčastnili. Beriem, že Macron je trochu nevyspytateľný, ale má svoj tím ľudí, poradcov, pomocníkov – zvládne to. Nebude prvý a nebude ani posledný, kto sa popasuje s podobnou úlohou. Ale Le Penová by určite všetko zničila.

Čo by zničila? Nedá sa zničiť niečo, čo už neexistuje... Zasa sa budeš oháňať európskymi hodnotami a globalistickými záujmami? Budeš opakovať populárne dnes bla-bla-bla, ktoré stále omieľajú politici a média? A ani za svet nechceš uznať, že sa situácia mení? Dobre, bolo to takmer isté, že Le Penová mala prehrať. Ale nabudúce už určite vyhrá. Buď ona alebo nejaká ďalšia „Le Penová“ – to je jedno. Má okolo seba stále viac ľudí a viacerí a viacerí jej rozumejú a podporujú. Vie čo chce, ale Macron iba omieľa tradičné bruselské somariny. 

Veď počkaj. Nech sa chlapec pohodlnejšie usalaší vo svojom kresle, poobzerá sa, poradí sa so spolupartajníkmi, začne niečo robiť – uvidíme: možno nebude taký zlý, ako sa obávaš. Ale vo Francúzsku určite bude pokoj, žiadne Majdany mu nehrozia.

Možno zatiaľ nie... Ale pochop – Macron bude musieť riadiť celé Francúzsko! To je predsa niečo iné ako obecný úrad v Hornej Dolnej alebo regionálna filiálka poisťovne. Macron ešte absolútne nedozrel na to, aby vykonával túto funkciu. V tom je celý problém. Vo Francúzsku to dopadlo presne tak ako na Slovensku: pretože mnohí sa báli Fica, tak si radšej zvolili Kisku, vo Francúzsku sa mnohí báli Le Penovú, tak si radšej zvolili Macrona. To je dlhoročný paradox: prečo v Európe nevolia odborníkov, správnych ľudí, ale iba menšie zlo?..

Pretože si už všetci všimli, že protiglobalistický západoeurópsky nacionalizmus sa narástol do neuveriteľných rozmerov – o stredo alebo východoeurópskom nacionalizme už ani nehovorím. Občania pocítili, že je tu nová hrozba a volia takých politikov, ktorí tejto hrozbe odolajú. Už tu dvíhajú hlavy extrémisti, radikáli a neofašisti.

Fajn, ale čo dosiahli vo Francúzsku? Zvolili si papaláša a sopľavého šoumena, ktorý bude pokračovať v činnosti, ktorá obidve vládnuce strany priviedla ku kríze. Tak tu krízu zavŕši  krachom celého existujúceho systému. Šupli capa do záhrady... Ak niečo nefunguje v podniku, firme, hokejovom klube, tak tam pustia čerstvú krv – nového riaditeľa, manažéra, trénera, ktorý sa pokúsi to zariadiť inak, aby to klapalo. Nedajú tam človeka, ktorý bude robiť to isté, čo aj predošlý skrachovaný riaditeľ, manažér, tréner. A Macron bude presne pokračovať v starých šľapajach. Takže zlú situáciu doženie do katastrofy. Gratulujem!

Prosím ťa, toľko pesimizmu! Veď Macron navrhuje nové riešenia, má svoje vízie a riešenia. Zasa strašíš. Určite nedopadne horšie, ako by dopadla Le Penová.

Ale dopadne horšie. Čo také nové ponúka – čo? Zasa hovorí o úzkom kamarátstve s Nemeckom. Čo to znamená? Že sopľavého „macarona“ bude riadiť skúsená a tvrdá Merkelová – teda Francúzsko bude pokračovať v starej ceste, ktorá vedie k priepasti. Zasa bude pokračovať v reformách, ktoré ničia krajinu a štvú ľudí. Zasa bude pokračovať v protiruských sankciách, ktoré likvidujú francúzske hospodárstvo. Takto môžem pokračovať do nekonečná. Prosím ťa, čo také nové navrhol Macron, okrem tradičného bla-bla-bla?

Nemusí navrhovať veľa noviniek. Ide o to, aby Francúzsko bolo európske a stabilné. Je to lepšie, ako avanturistické vízie Le Penovej! A je istota, že Francúzsko zostane v EÚ.

Jaj, to je veľká výhra!.. Aj potkany sú múdrejšie – tie rýchlo opúšťajú potápajúcu sa loď. No nič, tento raz to vo Francúzsku ešte nevyšlo, ale nabudúce sa určite podarí. V Nemecku síce „trochu“ meškajú, ale aj tam na to prídu. Aj tam už majú svoju „Le Penovú“ a tá tiež nie teraz, ale v tých ďalších voľbách vykopne Merkelovú. Súhlasím s tebou, že Európania začínajú byť múdrejší, akurát, že myslím to inak: ľudia si začínajú uvedomovať, že staré prehnité štruktúry ich zaviedli do slepej uličky a treba hľadať inú cestu. A z histórie to dobre vieme: trochu skôr alebo trochu neskôr, ale ľudstvo si vždy našlo tu správnu cestu. Teraz si Európania trochu zablúdili, ale hľadajú novú cestu – a onedlho ju nájdu. Tiež z histórie vieme, že mamuty vymreli, pretože sa nedokázali prispôsobiť novým životným podmienkam. Tak asi vieš, ako skončia „mamuty“ - Merkelová, Macron, Mayová a ostatná mamutia rodinka...  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2273x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,