asfasdf ×

NázorObčana.sk

USA už nie sú líder sveta, vyhlásil nemecký minister zahraničia

 Aktuality

Minister zahraničných vecí Nemecka Sigmar Gabriel skritizoval administráciu prezidenta USA Donalda Trumpa a vyhlásil, že Spojené štáty stratili štatút vedúceho štátu západného sveta, uvádza Der Spiegel.

30 Máj
2017 19:20:45

 

Foto: Screenshot Der Spiegel

Pri guľatom stole o otázkach utečencov a migrácie minister poukázal na „neudržateľnosť USA ako dôležitej mocnosti“ v západnom „hodnotovom spoločenstve“ a vyzval postaviť sa politike Bieleho domu. Podľa jeho názoru súčasné izolačné smerovanie Washingtonu negatívne vplýva na situáciu vo svete.

Gabriel zdôraznil, že s príchodom Trumpa sa pomer síl vo svete zmenil. „Západ sa stal o trošku menší“, konštatoval. Minister tiež skritizoval postoj novej administrácie voči otázkam migrácie a boja s klimatickými zmenami. Iniciatívy Bieleho domu v týchto oblastiach podľa neho len prehlbujú existujúce problémy.

Už predtým kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že Európa sa už nemôže spoliehať na iných a štáty EÚ musia „vziať svoj osud do vlastných rúk“. Pri tom zdôraznila, že dúfa na  zachovanie priateľských vzťahov s Londýnom a spolieha sa na plnohodnotnú spoluprácu s novým prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom.

Nemecké médiá spojili vyjadrenia Merkelovej s neuspokojivými výsledkami rozhovorov medzi nemeckou a americkou delegáciou na samite G7 v Taliansku a nadchádzajúcim Brexitom.

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,