asfasdf ×

NázorObčana.sk

Víťazstvo Gazpromu: EÚ navrhuje nové trasy plynovodov obchádzajúce Ukrajinu

 Aktuality

Zatiaľ čo poľskí, pobaltskí a ukrajinskí politici vyspevujú ódy o nezávislosti Európy od ruského plynu, dopyt po ňom stále rastie.

04 Jún
2017 17:56:14

Foto: Facebook

Podľa vyhlásenia predstaviteľa Gazpromu Alexeja Millera, od začiatku roka sa objem dodávok plynu do Európy zvýšil o 13,3 %. V absolútnom vyjadrení to znamená takmer 30 miliárd kubíkov alebo vyše polovice projektovanej kapacity plynovodu „Severný prúd-2“. Ak sa tempá nárastu zachovajú aj do budúcnosti, táto trasa už nebude na potreby európskych spotrebiteľov asi postačovať.  

Európa na dosiahnutie svojich ekologických cieľov pri znížení vlastnej ťažby plynu asi bude musieť hľadať dodávky niekde od vedľa. „Severný prúd-2“ je na naplnenie tejto strategickej úlohy predurčený. Veď európske zásoby plynu budú vyčerpané v najbližších desaťročiach. 

Rakúska OMV vysoko hodnorí význam nového plynovodu a domnieva sa, že všetky národné vlády, ak sa chcú vyhnúť problémom v budúcnosti, podporia jeho výstavbu.

Podľa predstaviteľa spoločnosti Rainera Seeleho treba nielen podporiť „Severný prúd-2“, ale sa aj zamyslieť nad výstavbou nových plynovodov vzhľadom na blížiace sa zníženie prepravy plynu cez Ukrajinu.  Nesvedomitosť a svojvôľa ukrajinskej strany ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy, no kapacity baltského plynovodu a dvoch vetví „Tureckého prúdu“ môže byť málo už v momente ich uvedenia do prevádzky v roku 2019. Alexej Miller už vyhlásil, že cez systém „Ukrtransgaz - u“ sa bude prepravovať menej ako 20 % súčasných objemov plynu pre niektoré balkánske štáty. 

Mimochodom, v plánoch Gazpromu, existuje ešte jeden variant zvýšenia dodávok do Európy – „Baltický SPP“ (Baltický skvapalnený prírodný plyn) s kapacitou 17 miliárd kubíkov ročne. Tento projekt umožní ruskému plynovému gigantu osvojiť si tie európske trhy, kam sa ruský plyn doteraz nedodával. Ide o Španielsko a Portugalsko. Dnes tam prenikajú americkí exportéri so skvapalneným plynom.

Lenže ruský plyn bude lacnejší kvôli evidentne kratšej trasy na prepravu, i keď bude drahší, ako plyn z plynovodu.

Samozrejme, že Rusko nie je jediným dodávateľom plynu pre Európu, už dnes však má tretinový podiel jeho dodávok. Zameniť ho za podobnú cenu niet čím. Pochopiteľne, že deindustrializované Poľsko a pobaltské republiky budú aj naďalej klásť palice do kolies všetkým európsko-ruským plynovým projektom, pretože sami nemajú také potreby ako rozvinuté štáty EÚ. Aj Ukrajina bude odporovať, pretože strata tranzitu plynu jej spôsobí obrovskú dieru v štátnom rozpočte.

Našťastie o osude dodávok plynu oni rozhodovať nebudú.

Podľa finobzor.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1548x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2066x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1943x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1712x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,