asfasdf ×

NázorObčana.sk

The National Interest: Ruské hlavné mesto je najlepšie zo všetkých na svete chránené pred jadrovým útokom

 Aktuality

Americký časopis The National Interest reagoval na mnohopočetné vyhlásenia niektorých amerických politikov a generálov, ktorí sa stále vyhrážajú Rusku jadrovým útokom. Venoval veľkú pozornosť jadrovým arzenálom obidvoch mocností.

08 Jún
2017 20:06:41

 

Foto: Screenshot The National Interest

Časopis nemedituje na tému, kto by vyhral v tejto vojne a vôbec - mala by táto vojna víťaza? Poukazuje na to, že Rusko veľmi dobre chráni svoje územie a dokonca tvrdí, že Moskva je najlepšie zo všetkých ostatných miest na svete chránená pred jadrovým útokom. Prízvukuje, že nie je to Washington, ako si to myslia alebo ako by si to želali mnohí Američania. Ale je to práve Moskva. Autori článku priamo uvádzajú: „Ruské hlavné mesto ako jediné na svete osídlené mesto je pod jadrovým dáždnikom.“


Autori článku upozorňujú na to, že síce existuje a je stále platná zmluva o kontrole zbraní, ktorú USA a vtedajší ZSSR podpísali ešte v r. 1972, ale táto zmluva, ako skoro každá iná, má aj výnimky. Táto dohoda totiž nezakazuje všetky protiraketové systémy. Podľa nej každá strana má právo vybudovať systémy protiraketovej obrany, ktoré by mohli byť vybavené až stovkou rakiet. Navyše, podľa tejto dohody, podobné systémy môžu byť umiestnené hocikde. The National Interest porovnáva, aká je situácia v USA a v Rusku. 

Poukazuje na to, že USA sa rozhodli umiestniť protiraketový ochranný systém okolo vojenskej leteckej základni Grand Forks v Severnej Dakote. Ten však pracoval tam iba krátko a neskôr bol demontovaný. The National Interest robí zaujímavý objav: „Ukázalo sa, že to bolo úplne zbytočné chrániť mimoriadne nákladným systémom jedno mesto.“


Vysvetľuje, že v bývalom ZSSR situácia bola úplne iná: hlavné velenie armády sa nachádzalo v Moskve. Preto, ak by nepriateľ dokázal jadrovými bombami zničiť ruské hlavné mesto, armáda by stratila velenie a nedokázala by odpovedať nepriateľovi. Preto bývalé sovietske vedenie sa rozhodlo strážiť Moskvu ako oko v hlave. Vznikol nový moderný protiraketový systém A-35, ktorý mal chrániť a zachrániť Moskvu pred hociktorými útokmi nepriateľa.

The National Interest poukazuje na to, že pôvodný koncept uvažoval s vytvorením 32   stanovíšť na území celého ruského hlavného mesta, kde by boli umiestnené rakety. Neskôr tento počet stanovíšť bol znížený, ale pre zmenu rakety vybavili jadrovými hlavicami. Navyše bol výrazne vylepšený systém efektívnej obrany ruskej metropoly. Americký časopis zdôrazňuje, že Moskva je neprístupnou pevnosťou a bude to tak aj naďalej.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,