asfasdf ×

NázorObčana.sk

Gazeta Wyborcza: „Orban udiera do mimovládnych organizácií. Museli hlásiť prijímanie zahraničných grantov – ako v Rusku“

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

„Napriek tomu, že Maďarsko je členom EÚ, prijíma zákony podobné ruským. Tieto zákony odsudzujú ako v Európe, tak aj v USA,“ uvádza poľský denník Gazeta Wyborcza a kritizuje vládu: odteraz nevládne organizácie v Maďarsku čaká podobný osud, ako v Rusku

23 Jún
2017 18:58:41

 

Foto: Screenshot Gazeta Wyborcza


Denník poukazuje na to, že v súlade s novým maďarským zákonom, tunajšie nevládne organizácie, presne ako v Rusku, budú musieť dokladovať pôvod financovania a zverejniť  zdroje svojho príjmu. Prízvukuje, že nový maďarský zákon kritizovala Benátska komisia, Nemecko a Spojené štáty.

Gazeta Wyborcza poukazuje na to, že nový zákon schválili mimoriadne rýchlo: „Šlo to veľmi rýchlo: v utorok parlament prijal zákon a v piatok ho už podpísal prezident. Premiér Viktor Orban vysvetlil, že v vďaka tomu sa zvýši transparentnosť mnohých organizácií, ktoré budú musieť priznať, odkiaľ a za akým účelom dostávajú finančné prostriedky. Kritici zákona sa však domnievajú, že maďarským úradom nešlo o žiadnu transparentnosť, ale hľadajú možnosti, ako potlačiť nevládne organizácie v krajine,“ domnieva sa autor článku, celé meno ktorého – Michal Kok... radšej neuvádzam z etických dôvodov /vysvetlenie: viď foto k článku, screenshot Gazeta Wyborcza/.

 
V článku sa kritizuje, že Viktor Orbán v posledných mesiacoch charakterizuje členov mimovládnych organizácií, ako platených politických aktivistov a agentov, ktorí pracujú za peniaze Západu. „Podobný postoj odznel aj počas aprílových „vnútroštátnych konzultácií“, v ktorých vláda vysvetlila verejnosti, že okrem iného, mieni zabrániť mimovládnym  organizáciám, aby sa miešali do vnútorných záležitostí krajiny, a chce obmedziť ich „rizikové aktivity“. Tieto konzultácie boli súčasťou kampane, ktorej cieľom bolo mobilizovať voličov vládnej strany,“ tvrdí autor článku.

Ďalej uvádza, že v súlade s novým zákonom, všetky organizácie, ktoré získajú v priebehu roka viac, než 7,2 milióna forintov zo zahraničných zdrojov, budú sa musia zaregistrovať, ako organizácie financované zo zahraničia. A nielen to: budú sa musieť verejne prihlásiť k tejto skutočnosti a pod touto nálepkou sa publikovať v médiách.
 
„Podobný, takmer „zákon - dvojča“ prijalo pred niekoľkými rokmi aj Rusko. Mimovládne organizácie sú povinné sa zaregistrovať ako cudzí agenti, čo veľmi skomplikovalo ich činnosť  a viedlo ku znížení prostriedkov z verejných zbierok. Zástupcovia maďarských nevládnych organizácií sa obávajú, že kvôli tomuto právnemu opatreniu ich očakáva podobný osud,“ prízvukuje autor.


„Organizácia pre ľudské práva „Hungarian Civil Liberties Union“ už oznámila, že tieto predpisy nemieni dodržiavať. Chystá sa podať sťažnosť na Európsky súd v Luxembursku. To  isté urobí aj maďarská pobočka Helsinskej nadácie pre ľudské práva. Podá sťažnosť aj na  maďarský Ústavný súd. Prízvukuje, že dovtedy nemá v úmyslu  dodržiavať nové predpisy a neprestane vykonávať svoju hlavnú činnosť, ktorá je založená na pomoci ľuďom hľadajúcim  azyl. Navyše prízvukuje, že táto organizácia je transparentná, každoročne zverejňuje svoje  zdroje financovania,“ cituje Gazeta Wyborcza Andrasa Lederera z Helsinskej nadácie pre ľudské práva.
 
Poukazuje na to, že za nedodržiavanie nových predpisov mimovládkam hrozia rôzne sankcie  od pokuty vo výške jedného milióna forintov až do vylúčenia z registru mimovládnych organizácií. „Martin Schaefer, hovorca nemeckého ministerstva zahraničia povedal, že Berlín je vážne znepokojený novým zákonom. Uviedol taktiež, že s prijatím nových predpisov sa Maďarsko pripojilo k takým krajinám, ako je Rusko, Čína a Izrael, ktoré taktiež majú problémy s tzv. tretím sektorom vo svojich krajinách,“ dodáva.

Cituje aj šéfa maďarskej diplomacie: Peter Szijjarto reagoval, že nemecká kritika nemá žiadne  opodstatnenie. Prízvukoval, že by sa Nemecko radšej malo obávať odhalenia viacerých nepriaznivých skutočností, keď budú všetky organizácie nútené predložiť zoznam svojich  zahraničných „sponzorov“.

Poukazuje na to, že Benátska komisia vyhlásila, že zákon zasahuje do slobody prejavu a možnosti združovať sa. „Tvrdý postoj k tejto otázke zaujalo  americké ministerstvo zahraničia, ktoré odsúdilo maďarské orgány za to, že prezentujú  organizácie občianskej spoločnosti, ako pôsobiace v rozpore so záujmami spoločnosti,“ uvádza „hlavný argument“  v závere svojho článku novinár poľskej Gazety Wyborczej.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,