asfasdf ×

NázorObčana.sk

Poľsko sa horúčkovito zbroji: onedlho takmer zdvojnásobí počet vojakov a nakúpi moderné stíhačky, tanky, rakety a ponorky

 Aktuality

Poľsko je jednou z piatich členských krajín NATO, ktoré plnia záväzok vynakladania na obranu 2 percent HDP. Má jednu z najsilnejších armád v Strednej Európe – a posilňuje sa aj naďalej. O takmer 10 rokov sa poľská armáda fakticky zdvojnásobí.

11 Júl
2017 19:45:14

 

Foto: Facebook

Nie, nie nadarmo americký prezident Donald Trump sa pred stretnutím G20 zastavil na chvíľku v Poľsku. Určite musel navštíviť krajinu, ktorá spĺňa jeho predstavy čo sa týka financovania armády v rámci NATO. A to ešte nie je všetko: poľská armáda sa aj naďalej rýchlo posilňuje. V súlade s plánmi poľskej vlády, by sa do r. 2030 počet vojakov poľskej armády mal zvýšiť na 200 tisíc mužov. Plus Poľsko zakúpi nové stíhačky piatej generácie F-35 – výrobca je, samozrejme, americká spoločnosť Lockheed Martin. Taktiež „doplní“ protiraketovou obranu /výrobca USA/, zakúpi 4 ponorky so strelami Tomahawk /výrobca je zasa z USA – americká spoločnosť Raytheon/ a pod.

Poľské média pripomínajú, že súčasný minister obrany Antoni Macierewicz tvrdo bojoval o to, aby štát investoval viac do armády a aby vláda schválila jeho návrh zákona o zmene financovania ozbrojených síl, obnove a technickej modernizácii armády. A dosiahol svoje. Poľská vláda pred týždňom schválila návrh, v súlade s ktorým armáda do roku 2030 fakticky  zdvojnásobí počet vojakov a na obranu ročne vyčlení 2,5 percenta HDP.

V súlade s najnovším plánom, výdavky na armádu sa budú zvyšovať postupne, po etapách. Výdavky sa zo súčasných 2 percent na 2,1 percenta HDP zvýšia už v r. 2019 – po  parlamentných voľbách a budú navýšené približne o 4 miliardy zlotých. V r. 2020 až 2023 bude Poľsko vyčleňovať na obranu 2,3 percenta, v r. 2026 až 2029 2,4 percenta a v r. 2030 výdavky na armádu dosiahnu 2,5 percenta HDP.

Antoni Macierewicz zvýšenie výdavkov na armádu argumentoval tým, že to pomôže zaručiť schopnosť štátu ubrániť sa akejkoľvek agresie zvonka a zároveň účinne čeliť kybernetickým a hybridným hrozbám. Navyše namiesto súčasných 130 tisíc vojakov poľská armáda „porastie“ na 200 tisíc. Plus ďalších 50 tisíc dobrovoľníkoch bude pôsobiť v takzvaných teritoriálnych silách. Ministerstvo obrany uviedlo, že sa do týchto teritoriálnych síl už prihlásilo asi 20 tisíc dobrovoľníkov.

Podľa návrhu ministra obrany, modernizácia poľskej armády by mala byť ukončená v r. 2032. Armádu posilní nová generácia tankov, aby mohla čeliť povestnej „ruskej hrozbe“. Letectvo bude mať viac ako 100 nových vrtuľníkov a minimálne 24 najmodernejších stíhačiek piatej  generácie F-35. Protivzdušnú obranu posilnia nové systémy strel krátkeho a stredného doletu. Námorníctvo dostane štyri nové konvenčné ponorky vyzbrojené strelami Tomahawk.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

25 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2139x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2461x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2216x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,