asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron neposlúcha Merkelovú a Brusel, cerí zuby hrá sa na D´Artagnana

 Aktuality

Máme starý zvyk: všetko si všímame neskôr, neregistrujeme tie maličké a na prvý pohľad nepodstatné súvislosti, ktoré neskôr zapríčiňujú veľké zmeny a potom sa čudujeme, ako sa to mohlo stať. Neboli by sme prekvapení, keby sme si to všímali...

22 Júl
2017 21:04:22

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo. Čo hovoríš na francúzskeho prezidenta? Začína prekvapovať, však?

Nie je to až také veľké prekvapenie. Prekvapení sú iba tí, ktorí čakali, že mladý Macron sa bude schovávať za širokú sukňu frau Merkelovej, poslúchať Brusel a správať sa slušne. Ale  nepoznajú Francúzov: tí stále musia vyviesť niečo nečakané a správať sa trochu drzo.

No schovávať sa za širokú sukňu frau Merkelovej by bolo dosť problematicky: predsa takmer vždy má nohavice. Tým asi prízvukuje, že sa v súčasnej politike musí správať ako chlap... A určite ju štve, že nejaký sopľavý školák Macron ju príliš neposlúcha: myslela si, že vie iba preťahovať učiteľky, ale ten sa začína hrať na D´Artagnana...

Nuž, na Richelieua ešte nemá ani skúsenosti, ani vek, ani výchovu, ani povahu... A preto, ako aj D´Artagnan prišiel do Parížu, aby rozohnal gardu kardinála Richelieua, naštval kráľa a kráľovnú, stal sa slávnym a v prvom rade – mušketierom. Takže niet sa čomu čudovať, že kašle na autority, správa sa ako drzý Gaskonec a chce urobiť rozruch na kráľovskom dvore.   

No jeden sen sa mu už splnil: mušketierom sa už stal, však? Môžeme takto brať jeho funkciu  prezidenta? A všetci Nostradamovia smútia: nesplnili sa ich predpovede, že bude poslušným chlapčekom. Chlapček cerí zuby a chce ukázať, že tiež je frajer.

Samozrejme, všetci ho považujú za sopliaka a chce dokázať, že je už „dospelý“ a silný. A stále prekvapuje verejnosť, kolegov – politikov a „odborníkov“. Navonok je to chlapček presne v bruselskom duchu. Nezabudne poslať zopár kritických poznámok na adresu Putina a politiky Ruska a... potom pozve ruského prezidenta do Parížu a usporiada preňho fakticky kráľovské prijatie. V každom prípade by nepriateľa a „agresora“ takto neprivítal...

No a všimol si, ako privítal Trumpa? Ani náhodou neukázal, že k nemu na návštevu prišiel prezident najsilnejšej krajiny sveta a svetový žandár. Správal sa slušne, diplomaticky a tak trochu chladnokrvne. A taká menšia sranda, ktorú si nevšimli média: privítal ho, pohostil, porozprával sa s nim, ako aj s viacerými ostatnými politikmi, ktorí navštívili Francúzsko, a... zaviedol ho na hrob Napoleona. Prečo?.. Čo mu tým chcel naznačiť? Že Američania nikdy nemali také osobnosti, ako Francúzi, napríklad, Napoleona? Alebo chcel tým varovať Trumpa, že aj ľudia, ktorí si myslia, že sú vládcovia sveta, raz v každom prípade skončia zle? Naznačil tým, že by Trump  nemal mať „napoleonové“ plány a nech sa radšej správa, ako normálny človek?.. 

Zjavne, ako každý školáčik, neuznáva autority. Preto sa mu príliš nechce poslúchať ani Merkelovú, ani Trumpa, ani iných učiteľov. A občas vystrčí aj rožky. Určite v Berlíne sa nahnevali, keď povedal, že Nemecko si zabezpečuje miliardové zisky vďaka európskym nepomerom. Samozrejme, všetci vedia, že je to tak. Vedeli o tom aj predošlí francúzski prezidenti, ale ani jeden z nich si nedovolil utrúsiť podobnú poznámku. Ale D´Artagnan Macron už vytasil meč a je pripravený zaútočiť, ak niekto spochybní jeho slová.


Čo ma prekvapuje, tak je to to, ako rýchlo napredoval „projekt Macron“. Fakticky pred pár rokmi ho nik nepoznal a hneď porazil všetkých politických mamutov a stal sa prezidentom Francúzska. To nie je len tak... Sám by to určite nezvládol. Určite mal dobrých pomocníkov. Podobný projekt mohol zrealizovať iba tím profesionálov.


O tom niet žiadnych pochyb. Ešte za čias D´Artagnana vedeli, že silného kráľa robia drzí, odvážni a zocelení v bitkách a vojnách mušketieri. Aj Macrona na trón vyniesli „mušketieri“:   profici, ktorí majú informácie, skúsenosti, drzosť, silu a peniaze – tajné služby a finančníci. A odborný tím svoju prácu odviedol perfektne: takmer neznámy preťahovač učiteliek sa stal prezidentom. Fakticky v priebehu polroka ho vyniesli zo školskej lavice na trón. To je výkon!

A vo Francúzsku plačú a smútia po storočnej francúzskej demokracii: tradičné politické strany a ich lídri pohoreli a prehrali na plnej čiare. Je to signál pre Brusel: staré „systémové“ strany a politici pomaly vymierajú ako mamuty. Mimochodom, tento proces sa pomaly rozbieha aj u nás... Nechajme sa prekvapiť: aké senzácie na nás čakajú počas budúcich parlamentných volieb u nás. Určite budú prekvapenia.

A na Slovensku vychovajú vlastného Macrona? Bude to gól. Traste sa, pani učiteľky!..

Prečo by sme nedokázali to isté, čo vo Francúzsku? Tajné služby máme? Máme. Finančníkov a dokonca aj finančné skupiny máme? Máme. Tak kde je problém? Aj na Slovensku si ľahko „vymodelujeme“ vlastného Macrona, ak bude treba.

Ak je to ozaj tak, ako hovoríš, tak potom je jasné, prečo Merkelová čuší a neodpovedá na nediplomatické výroky Macrona: bojí sa francúzskych tajných služieb a tých, ktorí otáčajú milióny eur? Je to možné. Potom „projekt Macron“ zatiaľ funguje skutočne bezchybne. 

A D´Artagnan Macron sa pomaly premieňa na kráľa Macrona. Keďže za nim stoja „tajní“ a „peňaženky“, tak onedlho pocíti svoju silu a premení sa na diktátora. Bolo by to logicky - a zbohom, francúzska demokracia! Možno nie je to náhoda, že hneď začal rokovať s tými najsilnejšími mužmi – s Putinom a Trumpom. Chce byť v ich „lige“, nie v tej európskej, amatérskej. A v tomto prípade určite musí zvalcovať a predbehnúť Merkelovú. Preňho bude skôr konkurentkou, ako spojencom. A keď už utrúsil zopár poznámok o „veľkom Francúzsku“, asi je jasné, že chce predbehnúť Nemecko a preto sa príliš kamarátiť s Merkelovou nebude... Bude to všetko ešte napínavé...

Žery sa chcel stať novým Napoleonom či kráľom? Všetky prieskumy verejnej mienky svedčia, že väčšina Francúzov je s novým prezidentom spokojná a podporuje ho. A potom sa všetko v tejto prestarnutej Európe zamotá. Bolo tu Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia – a pokojne a s prehľadom riadili európsku politiku. Teraz Veľká Británia odpláva preč, Nemecko a Francúzsko sa rozkmotria – preto aj tá Európska únia sa bude otriasať. Čakajú nás veľmi zaujímavé udalosti. Dúfam, že to všetko prežijeme bez ďalších majdanov a bez ujmy na zdraví. Takže nech žije D´Artagnan Macron? Jeden za všetkých a všetci za jedného?..  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1670x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2188x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2041x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1797x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,