asfasdf ×

NázorObčana.sk

Alexander Rogers: „Američanov lákajú obrovské nerastné bohatstva Afganistanu. Rozprávky o boji proti terorizmu nechajte pre konzumentov fast foodu“

 Aktuality

Známy donbaský novinár, bloger a politológ Alexander Rogers si posvietil na americkú politiku v Afganistane. Zaujímalo ho, prečo Washington stále nedá pokoj tento krajine vzdialenej od USA desaťtisíce kilometrov...

07 September
2017 19:46:03

 

Foto: Facebook

Ako vždy do seriózneho komentáru vkladá aj štipku humoru, irónie a sarkazmu: „Škriatkovia si vždy zavetria poklady – dokonca aj analytické. Prečo Trumpa z ničoho nič tak zaujal Afganistan? Nič v politike sa nestáva len tak – z ničoho nič. Trump ešte prednedávnom tvrdil, že z Afganistanu treba odísť, ale... posiela tam ďalších 4 600 vojakov!.. Prečo?


Začal som hľadať a našiel som. Začínajúc od r. 2004 americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá  geologickými prieskumami, US Geological Survey (USGS) začala robiť prieskumy v Afganistane. Pre začiatok našla údaje sovietskych geologických prieskumov, ktoré určili  mnohé náleziská zlata, drahých kovov a nerastov. Začínajúc r. 2006 tá istá spoločnosť robila prieskum zo vzduchu, zaoberala sa magnetickou, gravitačnou a spektrálnou analýzou. Magnetický prieskum dokáže objaviť rudy obsahujúce železo aj v hĺbke do 10 kilometrov. Gravitačné prieskumy, okrem iného, umožňujú objaviť náleziská plynu a ropy. Spektrálna analýza umožňuje objaviť rôzne minerály. Americká spoločnosť v priebehu 2 mesiacov preskúmala 70 percent územia Afganistanu.


Tieto prieskumy potvrdili presnosť sovietskych prieskumov: v Afganistane sa nachádza 60 miliónov ton mede, 2,2 trilióna ton železa, 1,4 milióna ton vzácnych elementov, ako napríklad, lantán, cézium a neodým, a taktiež veľké náleziska zlata, striebra, hliníku, zinku, lítia a ortuti. Napríklad, Kaneshinské nálezisko v provincii Helmand má vzácne minerály podľa výpočtov expertov na sumu asi 89 miliárd dolárov.

Odborník a účastník afganského projektu USGS Jack Medlin v rozhovore pre časopis Live Science vyhlásil, že „Afganistan má mimoriadne bohaté minerálne zásoby. V súčasnosti je identifikovaných 24 náleziska svetovej triedy.“ V r. 2010 správa o bohatstvách Afganistanu sa dostala do špeciálneho útvaru ministerstva obrany USA pre stabilizáciu a operácie v biznise -   U.S. Department of Defense's Task Force for Business and Stability Operations (TFBSO). Bohatstva Afganistanu ohodnotili na sumu vyššiu ako 900 miliárd dolárov. V priebehu nasledujúcich 4 rokov USGS и TFBSO uskutočnili rad spoločných geologických prieskumov v Afganistane – dokonca často aj v zóne vojenských operácií.


Ani mnohé iné krajiny nezaostávajú. Čínska štátna spoločnosť China Metallurgical Group podpísala s vládou Afganistanu 30-ročnú dohodu o ťažbe mede v nálezisku Mes Ainak na sumu 3 miliardy dolárov. Rad nálezísk sa dostalo do rúk indickým spoločnostiam. Číňania a Indovia úspešne pracujú v Afganistane aj v časoch, keď Američania tam bojujú. A predstavte si, ako sa rozbehnú, keď Američania odídu z Afganistanu!

Ako hovorievajú humoristi: „Také obrovské bohatstvá a USA s tým nemajú nič spoločné?“ To takmer nie je možné, aby Američania neboli pri všetkom... Preto Trumpovi je ľúto ponechávať také bohatstva Číňanom. Ide o trilióny dolárov! A rozprávky o „boji proti terorizmu“ nech ponechá pre amerických mešťanov. Tí kvôli konzumácii fast foodu majú mozgy zaliate tukom – tí podobným rozprávkam uveria,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru Alexander Rogers.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

96 %
(26 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1548x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2066x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1943x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1712x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,