asfasdf ×

NázorObčana.sk

Mária Zacgarovová o „prehliadkach“ na ruských konzulátoch v USA: „Podobné konanie najhrubším spôsobom porušuje medzinárodné právne normy“

 Aktuality

Washington rozpútal skutočnú diplomatickú vojnu proti Rusku. Napriek tomu, že Biely dom začal so sankciami voči Rusku, vo Washingtone sa stále čudujú, prečo Rusko odpovedá na nepriateľské kroky Bieleho domu. A Washington podniká nové...

08 September
2017 19:12:45

 

Foto: Kremlin

Najnovšie rezonuje kauza s vpádom amerických tajných služieb do diplomatických objektov budov v USA, ktoré sú však vlastníctvom Ruska a Washington zasa porušuje všetky medzinárodné normy. Na to vo svojom komentári pre média  poukázala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.  

„Zaregistrovali sme nemiestne pokusy predstaviteľov USA ospravedlniť nevyberané správanie v súvislosti so zabavením objektov ruského diplomatického majetku 2. septembra a pokusy vyvolať dojem ich „oprávnenosti“. Ospravedlniť také nehorázne kroky nie je a ani nebude možné.

To, čo Ministerstvo zahraničných vecí USA nazýva „prehliadkami“ alebo „inšpekciou“, je v skutočnosti nezákonné vtrhnutie do ruských diplomatických priestorov, ktoré bolo sprevádzané faktickým prehľadávaním od pivníc až po povalu. Dôkladnej prehliadke boli podrobené zásuvky písacích stolov a vstavané skrine. Agenti tajnej služby prehľadali v miestnostiach všetky kúty, rozobrali aj stropy. Toto konanie sa čiastočne podarilo nasnímať a tento video záznam je dostupný verejnosti.

Zdôrazňujeme: budovy, ktoré sú vlastníctvom nášho štátu, neboli uzavreté, ale boli zabavené. Naďalej sa v nich nachádzajú príslušníci amerických tajných služieb. Okolie budov kontrolujú ozbrojené policajné hliadky.

V služobných priestoroch Generálneho konzulátu v San Franciscu Američania vykonávajú nejasné činnosti, čosi režú, strhávajú, a my to chápeme tak, že pritom vážne poškodzujú historický interiér. Agenti tajných služieb USA sa prechádzajú po streche. Inak povedané, správajú sa ako okupanti.

Ešte raz opakujeme, že toto konanie najhrubším spôsobom porušuje základné medzinárodné právne normy, okrem iného aj normy, obsiahnuté vo Viedenskom dohovore o diplomatických stykoch z roku 1961, vo Viedenskom dohovore o konzulárnych stykoch z roku 1963, ako aj Dvojstranný dohovor o konzulárnych stykoch z roku 1964.

Americkí oficiálni predstavitelia sa nehanbia uchyľovať k hrubej lži a tvrdia, že vlastne „my sami sme im dovolili vojsť do miestností“. Tak vyjasnime si, ako sa veci majú: otvorene sa nám vyhrážali – vypáčením vchodových dvier za prítomnosti tajných služieb. Presne takto to bolo v súvislosti s naším Obchodným zastupiteľstvom vo Washingtone, kde Američania rozbili mechanizmus na vchodových dverách, aby mohli vojsť na územie autami, z ktorých agenti vykonávajúci prehliadku, vyložili a vniesli do budovy veľké debny s neznámym obsahom. K tomuto došlo bez prítomnosti našich predstaviteľov, ktorým umožnili prítomnosť len pri začiatku obhliadky.

A je tu aj ďalšia vážna okolnosť: v obytnej časti Generálneho konzulátu v San Franciscu sa nachádzali maloleté deti z rodín našich pracovníkov, ktorých bezpečnosť v prípade násilného preniknutia by bola bývala ohrozená. A to sme nemohli riskovať.

Ak Ministerstvo zahraničných vecí USA začalo používať termín „inšpekcia“ pre podobné nehorázne akcie, pri ktorých nepozvaní hostia vyhadzujú domácich na ulicu, tak by sme radi pripomenuli, že termín vzali zo sféry kontroly nad zbrojením. Avšak k vysielaniu inšpektorov na kontrolu dodržiavania rozličných dohôd dochádza po vzájomnej dohode na základe paritného zastúpenia. Vynára sa otázka, či teda vo Washingtone predpokladajú, že aj my máme právo analogickým spôsobom „vykonať inšpekciu“ budovy diplomatických a konzulárnych predstaviteľov USA v Rusku?“ uzatvorila svoj komentár nie príliš „rétorickou“ otázkou Mária Zacharovová.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

92 %
(13 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1747x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2278x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2114x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1869x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,