asfasdf ×

NázorObčana.sk

Maďarsko je pobúrené ukrajinským jazykovým zákonom a upozorňuje, že Ukrajina môže mať viac nepriateľov, ako priateľov

 Aktuality

Maďarsko je pobúrené ukrajinským jazykovým zákonom, ktorý fakticky likviduje vyučovanie v jazykoch národnostných menšín, a upozorňuje, že „Ukrajina stratí priateľa, ale pre Kyjev by bolo lepšie, keby mal viac priateľov, ako nepriateľov“

22 September
2017 19:43:14

 

Foto: Facebook

Šéf úradu maďarskej vlády János Lázár vyhlásil, že v prípade, ak prezident Ukrajiny Petro Porošenko podpíše kontroverzný zákon o ukrajinizácii vzdelávania, Kyjev stratí ďalšieho priateľa – Budapešť. Informoval o tom maďarský portál 168ora.hu.

János Lázár označil nový ukrajinský zákon za hrubé porušovanie práv maďarskej a iných menšín a prízvukoval, že tento zákon je podradný a absolútne nevhodný. „Ak ho prezident Porošenko podpíše, Ukrajina stratí ďalšieho priateľa – Budapešť. Myslím si, že pre Ukrajinu by bolo lepšie, keby mala viac priateľov, ako nepriateľov,“ podčiarkol.

Maďarsko začalo tvrdo protestovať hneď po tom, ako 5. septembra Najvyššia rada Ukrajiny schválila kontroverzný zákon, v súlade s ktorým vzdelávanie v jazykoch národnostných menšín od budúceho roka zostane dočasne už iba v národnostných materských školách a v prvých štyroch triedach základných škôl, kde sa ešte praktizuje jazyk národnostných menšín. Od piatej triedy základnej škole, na strednej a vysokej škole sa bude používať už iba štátny jazyk – bez výnimiek. O 2 roky vzdelanie v jazykoch národnostných menšín bude úplne zlikvidované a na všetkých stupňoch sa bude vykonávať iba v ukrajinčine.

Už o dva dni na to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó /7. septembra/ označil nový ukrajinský zákon o vzdelávaní za nariadenie, ktoré protirečí hodnotám Európskej únie a potláča práva národnostných menšín.

O 3 dni Budapešť vyhlásila, že odteraz nebude podporovať ukrajinské iniciatívy v medzinárodných organizáciách a Péter Szijjártó privolal na koberec ukrajinskú veľvyslankyňu v Maďarsku Ľubov Nepopovú, aby vysvetlila všetky detaily plánu Kyjevu o totálnej ukrajinizácii.

Potom 11. septembra Budapešť oznámila, že sa obrátila na OSN a OBSE so sťažnosťou na nový ukrajinský vzdelávací zákon, ktorý totálne obmedzuje vyučovanie v jazykoch národnostných menšín a o dva roky ho úplne zakáže. Budapešť vyzvala medzinárodné organizácie, aby zastavili hrubé potláčanie práv národnostných menšín na Ukrajine.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1548x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2066x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1943x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1712x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,