asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov o výrokoch amerického ministra obrany Jamesa Mattisa: „Nie som lekár a nemôžem komentovať paranoidné vyhlásenia“

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v New Yorku poskytol rozhovor ruskej informačnej agentúre TASS a medzinárodnej informačnej a tlačovej agentúre Associated Press, v ktorom komentoval najhorúcejšie body vo vzťahoch Ruska a USA.

23 September
2017 20:30:11

Foto: Screenshot YouTube

Ako by ste po Vašom stretnutí so štátnym tajomníkom USA R. Tillersonom zhodnotili vzťahy s USA? Rusko sa vzdalo nádejí na značné zlepšenie po nástupe D. Trumpa?

Vzťahy sú v súčasnosti zložité a ich úroveň je veľmi nízka – to je dedičstvo vlády B. Obamu. Samozrejme sme si všimli, čo hovoril americký prezident D. Trump počas prezidentskej kampane o vzťahoch s Ruskom, a to, čo hovorí teraz. Že v zásade chce dobré vzťahy s Ruskom, pričom chápe, že to bude v záujme USA a v záujme vyriešenia mnohých veľmi závažných problémov dotýkajúcich sa oboch krajín.  Keď sa zhováram s R. Tillersоnom, cítim, že vláda zastáva takéto stanovisko. Nie sú spokojní s terajším stavom našich vzťahov. Ani my nie sme s ním spokojní. Myslím si, že všetci chápeme, že musíme prijať realitu, ktorá vznikla v dôsledku celého radu nevraživých krokov administratívy B. Obamu. Taká je realita. Ruská a americká vláda musia ako zodpovední ľudia zodpovedne pristúpiť k bilaterálnym vzťahom aj k medzinárodným témam. Ešte sme nedospeli do toho bodu, kedy by sa to mohlo stať trvalou tendenciou, ale chápeme, že treba napredovať v tomto smere.

Zdá sa, že diplomatické kroky založené na princípe «tit-for-tat» sú v danom momente minulosťou. Mohli by ste to okomentovať?

Dlho sme vyčkávali, kým sme naším «tit» odpovedali na «tat» B. Obamu. Myslím si, že už som na otázku o nálade na oboch stranách odpovedal. Ako seriózni a zodpovední ľudia (a ja cítim, že R. Tillerson taký je) si, dúfam, dokážeme vyvodiť závery o tom, kde sa momentálne nachádzame a ktorým smerom chceme ísť.

Počas zasadnutia sa bude rokovať o téme Sýrie, Severnej Kórey, o mierovej misii v Donbase. V ktorej z týchto tém očakávate najväčší progres alebo možno až zásadný zvrat?

Nikdy sa nezaoberám očakávaniami. Treba jednoducho každý deň, keď sa vyskytnú nejaké úlohy (a tie sa vyskytujú denne, pričom nie jedna), venovať sa ich riešeniu: vysvetľovať svoje stanovisko, presviedčať partnerov, ak ide o formulovanie rezolúcie, a napredovať práve takýmto spôsobom. Samozrejme, že by sme chceli urovnať ukrajinskú krízu. Ale to ani tak nezávisí od nás, ako od ukrajinskej vlády. Aby to človek pochopil, stačí si prečítať Minské dohody. Chceme dosiahnuť urovnanie v Sýrii, aktívne na tom pracujeme tak na úseku boja proti terorizmu, ako aj na úseku vytvárania podmienok na riešenie humanitárnych problémov, na zmierenie a nadviazanie národného dialógu medzi vládou a opozíciou a v konečnom dôsledku na politické urovnanie, ktoré bude reflektovať záujmy a nádeje všetkých Sýrčanov.

Podobne je to aj v iných smeroch, či už ide o Jemenský konflikt, či situáciu v Iraku, či o jadrový problém Kórejského polostrova. Ak by sme teraz povedali, že na konci zasadnutia budú dosiahnuté nejaké výsledky v tej alebo onej otázke, o ktorej sa teraz rokuje, asi by to viedlo iba k tomu, že by sme poľavili. Musíme sa venovať reálnym úlohám a rokovaniam. Každý z týchto konfliktov je veľmi komplikovaný a musíme myslieť na to, čo treba urobiť dnes. Plány si budeme robiť podľa toho, ako sa bude situácia v každej z týchto tém vyvíjať.

Aký máte názor na to, čo dnes počas svojho prejavu vo Valnom zhromaždení povedal D. Trump, že USA sú schopné úplne zlikvidovať Severnú Kóreu?

Podobné vyjadrenia prezidenta USA D. Trumpa na adresu Severnej Kórey sme už počuli veľakrát. Nepochybujeme, že USA naozaj majú možnosť vykonať niečo veľmi deštruktívne. Ale všimol som si inú pasáž v prejave amerického prezidenta, kde vyhlásil, že rešpektuje zvrchovanosť a rovnosť v medzinárodných záležitostiach a že USA chcú ísť v tomto vlastným príkladom, iba takto, a nie inak, a že Amerika nebude nikomu natískať svoj štýl života. Okrem toho zdôraznil, že USA uznávajú rozmanitosť národov, kultúr a civilizácií. Nazdávam sa, že takéto vyhlásenie môžeme uvítať. Niečo podobné sme od amerických lídrov už dávno nepočuli.

Minister obrany USA J. Mattis sa v interview vyjadril, že USA obránia Švédsko v prípade, ak naň niekto zaútočí, a to napriek tomu, že Švédsko nie je členom NATO. Mohli by ste to okomentovať?

Nie som lekár a nemôžem komentovať paranoidné vyhlásenia. Počul som, že švédska vláda sa niečoho obáva, aj že nemecká vláda klopká na drevo, aby nezakríkla to šťastie, že hoci majú týždeň pred voľbami, Rusko im doteraz nezasiahlo do hlasovania. Príliš veľa fantazmagórií, venovať tomu pozornosť by bola iba strata času. Všetko je to absolútny fejk.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(16 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,