asfasdf ×

NázorObčana.sk

Podkarpatská Rus sa búri a vyhráža sa Kyjevu autonómiou. Susedné krajiny sa aktívne angažujú do diania v tejto napätej situácii

 Aktuality

Kým sa Kyjev tvarí, že na Donbase už štvrtý rok odráža masívny útok takmer celej ruskej armády a prekáža tým Kremľu, aby uchmatol kúsok ukrajinského územia, pomaly, potichu, mierovou cestou niekto iný môže uchmatnúť ten kúsok – z opačnej strany...

25 September
2017 19:16:42

 

Foto: Facebook

Viaceré ukrajinské média poukazujú na to, že Budapešť začína šachovú partiu už na území Ukrajiny a autonómia Podkarpatskej Rusi sa stáva čoraz viac reálnejšou. Prízvukujú, že si to v Kyjeve snažia nevšímať a tváriť sa, že sa nič nedeje. A to aj napriek tomu, že mnohí radikáli a nacionalisti varujú súčasné vedenie krajiny, že zjavne zanedbáva dianie na západe krajiny.


Olej do ohňa bezpochyby prilial aj nový zákon o vzdelaní, ktorý odklepla Najvyššia rada. Proti tomuto zákonu búria sa všetky národnostné menšiny na Ukrajine a značná časť obyvateľstva na západe krajiny, kde práve žije početná časť národnostných menšín. Samozrejme, ako sme už o tom informovali, nový zákon o vzdelaní /resp. nový „jazykový zákon“/ totálne pobúril niektoré vlády susedných krajín – hlavne, Maďarska, Rumunska, Ruska, ozývajú sa aj nespokojné hlasy z Bieloruska, Moldavska a niektorých iných krajín.


Pred pár dňami oblastná rada Zakarpatska /Podkarpatskej Rusi/ fakticky jednohlasne schválila výzvu prezidentovi Ukrajiny, v ktorej dosť nediplomaticky žiada, aby uvalil veto na škandalózny zákon o vzdelaní. Niektoré zakarpatské /podkarpatské/ média celkom jasne narážajú, že nie je to iba záležitosť obyvateľov tohto regiónu: počas hlasovania na zasadnutí oblastnej rady, ako „pozorovateľ“, bol prítomný maďarský konzul a dokonca jeden z členov maďarskej vlády. Ukrajinskí novinári prízvukujú, že to určite nebola náhoda. Budapešť dianiu v tomto regióne venuje mimoriadnu pozornosť – oveľa väčšiu, ako Kyjev.

Výzvu prezidentovi podporili takmer všetci členovia oblastnej rady Podkarpatskej Rusi – okrem členov frakcie Viktora Balogu „Jednotné centrum“, ktorí takto demonštrovali, že sú zatiaľ verní Kyjevu. Miestne média to poriadne skritizovali a označili toto konanie členov „Jednotného centra“ za provokáciu a „drobnú podlosť“.

Ukrajinské média prízvukujú, že v tom čase, keď ukrajinský prezident posiela vyhrážky a nadávky smerom do Moskvy a lieta po celom svete s otočenou dlaňou a žobre peniaze všade, kde sa len dá, Kyjev si vôbec nevšíma, že sa nie na východe, ale na západe krajiny sa vytvára tá najnebezpečnejšia situácia. Maďarsko a už aj Rumunsko pomaly, diplomaticky a bez zbytočného hluku začína ovládať daný región. Upozorňujú na to mnohí ukrajinskí analytici na Západnej Ukrajine.

Niektorí z nich varujú, že Kyjev môže urobiť podobný zlý ťah, ako to bolo v prípade Krymu a Donbasu a pošle do Podkarpatskej Rusi bandy nacionalistov, neonacistov a radikálov, aby tam „urobili poriadok“. Odborníci varujú, že výsledok bude presne taký istý, ako na Kryme alebo na Donbase: buď vypukne občianska vojna, alebo celý tento región „nečakane odpláva“ zo zostavy Ukrajiny. 

Poukazujú na to, že v Budapešti čakajú na ďalšiu chybu Kyjevu, aby mohli zaútočiť a ešte viac zmeniť situáciu v Podkarpatskej Rusi. Nik netvrdí, že Budapešť sa pokúsi silou urobiť zmeny – v súčasnej situácii by to nik nedovolil, ale sú aj diplomatické a politické páky. Budapešť vyhlási, že Kyjev potláča práva Maďarov žijúcich v Podkarpatskej Rusi a na pôde Bruselu a Štrasburgu začne presadzovať ideu, že musí zachraňovať krajanov pred besnením Kyjevu. A potom, ako sa hovorí, sú možné varianty... Pomaly aj v Rumunsku začínajú sledovať po stopách maďarských kolegov.   

Nielen v médiách a vystúpeniach analytikov a politikov susedných krajín, ale aj v samotnej Ukrajine sa stretávajú scenáre možného vývoja v Podkarpatskej Rusi v najbližších mesiacoch a rokoch. A mnohé z týchto scenárov sú dosť pesimistické pre Ukrajinu. Samozrejme, nie všetci sa musia splniť, ale keď sa splní aj ich menšia časť, Kyjev určite prehrá. Nakoľko tá porážka bude krutá a potupná? Čas ukáže. 

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2272x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,