asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prieskum verejnej mienky v Rusku: „Krym nepredáme, nezaplatíme, je jednoducho náš a vždy bol“

 Aktuality

Rusi podrobili kritike nápad českého prezidenta, že by mali Kyjevu zaplatiť za opätovné pripojenie polostrova k Ruskej federácii. Podobný odkaz odznel v priebehu prieskumu verejnej mienky v Rusku, výsledky ktorého zverejnil denník Izvestia.

21 Október
2017 15:59:44

 

Foto: Facebook

Absolútna väčšina Rusov (viac než 90 %) si myslí, že Rusko nemá platiť Ukrajine nijaké kompenzácie za pripojenie Krymu. Vyplýva to z údajov ostatnej sociologickej ankety usporiadanej Všeruským centrom pre výskum verejnej mienky, ktoré poskytlo výsledky ankety novinám Izvestija.

Taká bola reakcia občanov nášho štátu na návrh českého prezidenta Miloša Zemana zaplatiť Kyjevu za polostrov. Uvedený návrh odznel z úst českého prezidenta počas jeho vystúpenia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy dňa 10. októbra.

V porovnaní s rokom 2016 vzrástol počet tých, čo sa nazdávajú, že rozhodnutie o pripojení Krymu k Ruskej federácii bolo správne. Vlani tento názor zastávalo 87 % ruských občanov, zatiaľ čo v tomto roku až 93 %. Pritom sa dvojnásobne znížil počet tých, čo považujú toto rozhodnutie za nesprávne: v roku 2016 ich bolo 8 % a v roku 2017 iba 4 %.

Pre občanov Ruska je pritom dôležité, aby Krym uznali za ruské územie aj iné štáty. Tento názor má 69 % respondentov. 28 % respondentov nepripisuje nijakú dôležitosť tomu, či na Západe uznajú Krym za súčasť Ruska, alebo nie.

Milošom Zemanom navrhnutú možnosť vyplatiť Ukrajine kompenzáciu považuje za rozumnú iba 6 % respondentov. Polovica z tých, čo nesúhlasia s nápadom Miloša Zemana, svoje stanovisko vysvetľuje tak, že "historicky Krym patril Rusku, je to naše územie". 15 % položilo otázku: "Za čo by sme vlastne mali platiť?" Ďalších 13 % odpovedalo, že obyvatelia Krymu sa sami vyslovili za pripojenie hlasovaním, "je to ich rozhodnutie", z čoho vyplýva, že Ruská federácia zaň platiť nie je povinná. 7% občanov v rozhovore so sociológmi pripomenulo, že Kyjev aj tak dlží Rusku dosť veľa peňazí.

Podľa mienky 5 % respondentov zasa treba brať do úvahy, že Ukrajina do Krymu nič neinvestovala: "Všetko je tam zničené, obrovské prostriedky treba investovať do obnovy". Ďalšie 2 % poznamenali, že "keď bol Krym odovzdaný Ukrajine, tá nám zaň nezaplatila nijakú kompenzáciu ".

40 % občanov Ruska je presvedčených, že väčšina štátov aj tak uzná, že Krym je ruský. Buď k tomu dôjde v najbližšom čase (myslí si to 25 % účastníkov ankety), alebo v priebehu desiatich a viacerých rokov (tento názor zastáva 23 % respondentov). Len 7 % účastníkov ankety si myslí, že zahraničie nikdy neuzná, že polostrov je ruský.

"Monetárny prístup k riešeniu krymskej otázky je v príkrom rozpore s hodnotovými predstavami väčšiny ruských občanov o tom, čo je to Vlasť. Krym je jej organická súčasť, teraz už nepochybne. Vyplácať Ukrajine nejaké odstupné považujú občania Ruska za nezmysel. Normalizácia vzťahov so Západom nie je ten cieľ, pre ktorý by bolo možné podľa ich názoru porušiť dôležité princípy," povedal pre noviny Izvestija Stepan Ľvov, vedúci výskumného oddelenia Všeruského centra pre výskum verejnej mienky.

Námestník riaditeľa Centra politických technológií Rostislav Turovskij si myslí, že podobný vzťah sa ku krymskému polostrovu vytvoril v Rusku ešte za sovietskych čias, preto s pripojením súhlasia všetky generácie ruských občanov.

"Keďže so spravodlivosťou sa nekupčí, každý nápad o "odkúpení" Krymu prostredníctvom takých alebo onakých kompenzácií bude vyvolávať nesúhlas. Ale Rusi v ideále túžia po tom, aby riešenie krymskej otázky prestalo vyvolávať medzinárodné spory. Preto je pre nich dôležité, aby znovunastolenie historickej spravodlivosti našlo konečne podporu aj v medzinárodnom spoločenstve. Aj keď všetci vedia, že dosiahnuť tento cieľ vôbec nebude jednoduché," povedal novinám Izvestija Rostislav Turovskij.

Vedúci Politickej expertnej skupiny Konstantin Kalačev poznamenal, že občania Ruska vždy budú považovať polostrov za ruský, a jeho dočasné začlenenie do Ukrajiny hodnotiť ako voluntarizmus a nedorozumenie. "Územie sa u nás vždy hodnotilo vysoko, ale súčasne by sme chceli mať dobré vzťahy s inými štátmi, a to aj s Ukrajinou," poznamenal politológ.

Anketu realizovalo Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky Sputnik v dňoch 13. a 14. októbra 2017, a to telefonicky. Ankety sa zúčastnilo 1,2 tisíc občanov Ruska.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,