asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dnes si v Rusku pripomínajú 100. výročie Veľkej októbrovej revolúcie r. 1917. Mnohí majú odlišný postoj voči tento udalosti

 Aktuality

Dnes si v Rusku pripomínajú 100. výročie Veľkej októbrovej revolúcie r. 1917. Vyše 70 rokov v ZSSR bol to jeden z najväčších - a možno aj najväčší štátny sviatok. Potom sa to zmenilo. Ako si Rusi dnes hodnotia tento deň?

06 November
2017 21:50:55

 

Foto: Facebook

Nebudeme sa zaoberať historickou a politickou analýzou tejto udalosti. O ruskej revolúcii r. 1917 napísali tisíce odborných prác, ale ani dnes neexistuje jednotný názor na tieto udalosti spred 100 rokov. Niektorí to považujú za obrovský politický a historický prelom, ktorý zapríčinil gigantické pozitívne zmeny ako v Rusku, tak aj na celom svete. Druhí to označuje za obrovské mínus. Tretí ruskú revolúciu z r. 1917 dávajú do jedného radu s inými mnohopočetnými revolúciami a štátnymi prevratmi, ktorých je v histórii ľudstva neúrekom. Všetci sa však zhodujú v jednom: októbrová revolúcia z r. 1917 zásadným spôsobom zmenila celý tento svet – či už pozitívne, alebo negatívne. Viacerí odborníci prízvukujú, že tie pozitíva a negatíva ruskej revolúcie boli neuveriteľným spôsobom „pomiešané“.

Medzitým úplne v tieni zostáva prvá ruská revolúcia z r. 1917, keď vo februári zbavili funkcie cára Nikolaja II. a vytvorili vládu buržoáznej Dočasnej vlády na čele s Kerenským. Aj keď bola to tiež veľká historická udalosť, jej význam úplne zatienila boľševická revolúcia 7. novembra 1917, keď na obrovskom území Ruska vznikol úplne nový politický režim. 

Aj po 100 rokov neexistuje jednotný názor na tieto udalosti ako vo svete, tak aj v samotnom Rusku. Podľa informácií v médiách, vystúpení politikov, odborníkov a prezentácie názorov ľudí na sociálnych sieťach dá sa však posúdiť, že väčšina Rusov tú revolúciu považuje za pozitívnu zmenu – aj napriek tragickým a krvavým udalostiam, ktoré ju sprevádzali.

Vysvetlenie je jednoduché: väčšina Rusov sa domnieva, že cárske Rusko nemalo perspektívy, bolo na pokraji krachu a keby sa politický režim nezmenil, situácia by sa aj naďalej zhoršovala. Napokon mnohé svetové demokracie sa trochu skôr či neskôr zbavili monarchickej vlády, alebo ju obmedzili tak, že predsa krajiny riadia demokraticky zvolené parlamenty a vlády, ale monarchovia sú tam len tak – na „okrasu“.

Príkladov je neúrekom: Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Holandsko, Dánsko, Belgicko, Španielsko, Luxembursko, Japonsko, Barbados, Grenada a pod. V súčasnosti je na svete 42 kráľovstiev, plus kapitola sama o sebe – Vatikán. V Rusku monarchii dali zbohom pred viac, ako 100 rokmi – vo februári 1917. V novembri moci sa chopili boľševici. V súčasnosti v Rusku urobili svojrázny kompromis: síce pripomínajú výročie revolúcie 7. novembra 1917, ale „omáčka“ je už iná...  

Pochopiteľne, isté politické sily v Rusku aj dodnes túto revolúciu považujú za obrovskú pozitívnu udalosť. Napríklad, Komunistická strana Ruska pripravila analytickú analýzu „Po 100 rokoch. Nezabudnuteľná revolúcia. Vzťah Rusov k Októbrovej revolúcii, jej činiteľom a významu“, ktorú rozoslala viacerým médiám, a ktorú zverejnili, napríklad, také denníky, ako je Pravda, Sovietske Rusko a iné. 

Ruský prezident Vladimír Putin pred pár dňami zhodnotil revolúciu z r. 1917 vo všeobecnom, obvyklom v posledných rokoch „zmierujúcom“ duchu: ako významnú udalosť, ktorá pred 100 rokmi rozdelila spoločnosť, ale v súčasnosti tento rozkol je prekonaný. „Som presvedčený, že tento dátum bude prijatý našimi ľuďmi, ako svojrázny medzník, záverečná bodka za všetkými týmito dramatickými udalosťami, ktoré rozdelili krajinu a národ, a stane sa symbolom prekonania tohto rozkolu, symbolom vzájomného odpustenia a prijatia histórie v tej forme, akú má – s jej veľkými víťazstvami a tragickými stránkami,“ podčiarkol Vladimír Putin vo svojom vystúpení.

Vyše 70 rokov 7. november bol štátnym sviatkom. Prvý raz sa začal oslavovať v r. 1918 – na prvé výročie revolúcie. V r. 1927 sa stal voľným dňom. Po prvý raz sa ako štátny sviatok neoslavoval v r. 1991 a od r. 2005 už nebol ani voľným dňom. V r. 1996 nariadením vtedajšieho prezidenta Ruska Borisa Jeľcyna tento sviatok premenovali na Deň zmierenia a svornosti. Koncom r. 2004 ruská Štátna duma zrušila tento sviatok a namiesto neho zaviedla nový štátny sviatok /aj s voľným dňom/ 4. novembra – Deň národnej jednoty.

V r. 2005 zmenili Federálny zákon o sviatkoch a pamätných dátach a deň 7. novembra vyhlásili za pamätný deň – Deň októbrovej revolúcie z r. 1917. Okrem toho od r. 2005  7. novembra Rusi oslavujú aj deň vojenskej slávy – Deň vojenskej prehliadky 7. novembra r. 1941. Odvtedy na Červenom námestí organizujú namiesto vojenských prehliadok z čias „svetlej budúcnosti“ historické sprievody s elementmi rekonštrukcie historickej prehliadky z r. 1941, výstavy vojenskej techniky z obdobia druhej svetovej vojny, festivaly, koncerty a pod.

Dnes si v Rusku pripomínajú 100. výročie revolúcie 7. novembra z r. 1917 – mnohí ho pripomínajú odlišne, ale všetci uznávajú, že tento deň zapríčinil obrovské zmeny v Rusku, a preto si ho tak alebo inak spomínajú – predsa bola to udalosť, ktorá otriasla celým svetom.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1113x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,