asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA: Ostré uhly štvoruholníka Merkelová – EÚ – Rusko – Ukrajina. Katastrofálne scenáre, prekvapenia a realita

 Aktuality

V Nemecku to akosi hapruje. Vytvorenie novej vlády je v nedohľadne. Optimistických, pesimistických, ironických komentárov, ale aj katastrofálnych scenárov je neúrekom. Najčastejšie sa spomínajú nové voľby v Nemecku. Čím to hrozí?..

25 November
2017 18:41:09

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo. Čo sa to deje v Nemecku? Merkelová zasa vyhrala voľby, ale nedokáže zostaviť koalíciu a vládu. Analytici a média sú v rozpakoch – nik nevie, čo bude ďalej. Vraj hrozia predčasné voľby. Keď už aj v najsilnejšej krajine EÚ bude chaos, tak potom neviem, ako to všetko dopadne. Zasa je tu nestabilita a nervozita.

Prečo? A čo sa vlastne deje? Pozri sa, polovica obyvateľov Nemecka, ale aj EÚ zbožňujú „Angeliku“ a druhá polovica ju nenávidí. Je to prirodzene. Ale čo je na tom, či Merkelová vytvorí vládu alebo nie, či zostane vo funkcii kancelárky alebo ju vypoklonkujú. Prosím ťa, čo sa zmení? Dokopy nič. Je to veľký rozdiel, kto sa usalaší v kancelárskom kresle?

No samozrejme! Veď je to „železná lady“, má skúsenosti, poznajú ju po celom svete, má nesmiernu autoritu. A keď ju niekto vystrieda, tak potom neviem... Možno bude chaos.

Prosím ťa, buď normálny pragmatik. Nemecko to nie je nejaká Saudská Arábia alebo Bielorusko. Samozrejme, funkcia kancelárky je mimoriadne dôležitá, ale nie je rozhodujúca. Bude v tejto funkcii Merkelová alebo niekto iný, nemecká politika sa príliš nezmení. Hlavne, zahraničná politika Nemecka je stabilná, takže aj nový kancelár či kancelárka viac – menej budú šliapať v stopách Merkelovej. A už dupľom politické vedenie príliš neovplyvňuje hospodársku politiku štátu. Nemecko bude aj naďalej s nami obchodovať... aj s Ruskom.

Ale sankcie a iné somariny vymýšľa vláda. A tým môže značne ovplyvňovať aj hospodársku politiku. Bude nový šéf pokračovať v sankčnej vojne proti Rusku?

Pozri sa, nový nemecký kancelár veľké zmeny v žiadnom prípade nebude robiť. Predsa nerozhoduje o všetkom, ale rozhoduje politická špička, koalícia a pod. Takže veľké šarapaty nehrozia v žiadnom prípade, či zostane Merkelová vo funkcii, alebo ju nahradí niekto iný. Nie je Pán Boh. Všetci sme si mysleli, že práve americký prezident je Pán Boh a môže všetko. Ale vidíš, ako s nim mávajú, sleduješ, ako si s Trumpom zametajú? A nemecký kancelár nemá takú pozíciu, ako americký prezident. Takže musí poslúchať partagenossov. Preto ti hovorím, že sa veľa nezmení, či bude nový kancelár, alebo bude pokračovať Merkelová.

Ktovie. Možno príde nový človek „do úradu“ a povie, že vezmeme Ukrajinu do EÚ. Merkelová sa s tým neponáhľa, predsa je to skúsená politička.

Prosím ťa, akurát tak v únii chcú mať na krku Ukrajinu – rozbitú, zničenú krajinu, s množstvom problémov, ktoré potrvajú desaťročia. Nemáme dostatok financií, aby sme si vyriešili svoje problémy – kde si nájdeme milióny a miliardy, aby sme postavili na nohy Ukrajinu? Takže nejde o Merkelovú alebo jej nástupcu. Je to úplne o niečom inom.

A čo teraz? Zdá sa, že sa Merkelovej nepodarí vytvoriť vládu a budú nové voľby, vraj na jar... A potom bohvie, kto sa dostane do parlamentu a kto bude vládnuť.

No a? Myslíš si, že sa zostava bundestagu príliš zmení? Ani náhodou: pár percent hore – dole... A opakujem, v zásade sa nemecká politika nezmení – ani doma, ani vonku.

Mám taký dojem, že Merkelovú príliš nemáš rád. Ale veď urobila veľa dobrých vecí.

Nuž, myslím si, že by sa v Nemecku našiel aj oveľa lepší a múdrejší líder. Ale na druhej strane netvrdím, že Merkelová všetko pokašľala. Nepatrím k jej odporcom, ktorí tvrdia, že všetko spackala. Mimochodom, ani tie vzťahy s Ruskom nedovolila úplne pokaziť.

Ako to? Veď vždy žiadala používať voči Moskve „tvrdú ruku“, stále kritizuje Kremeľ, vždy privítala sankcie voči Rusku a pod. Takže Rusi ju nemusia mať veľmi radi.

To je politika. Má občas problémy s Ruskom, ale na druhej strane Rusi určite vedia, že iný nemecký líder to mohol zariadiť oveľa horšie. Opakujem, hocijako, ale Merkelová nedovolila úplne pokaziť vzťahy s Ruskom, na čo tlačia Američania. A nedovolila vyzbrojiť Ukrajinu tak, ako to chceli Američania – inak by to bolo iné kafé aj voči Rusku. Práve Merkelová sa v r. 2015 postavila proti tomu, aby Američania dodávali Ukrajine letálne zbrane.

No a čo? Ale veď dodávajú – a ani na to sa Merkelovú nepýtajú...

Dodávajú, ale tajne a nie v takom množstve, ako to chceli... A zasa sankcie voči Rusku. Áno, Merkelová sa tiež zapojila do sankčnej vojny – možno sa tomu ani nemohla vyhnúť. Ale treba sa na to pozerať objektívne: urobila veľa preto, aby tie sankcie boli minimálne. Nehovoriac o tom, že úplne odmietla rozsiahle plynové a ropné embargo, ktoré by dosť poškodilo ruskú ekonomiku. Merkelová to však neurobila. Prečo? Je to už iná otázka. Ale podstatné je, že to neurobila. Inak by to dosť poškodilo aj Rusov, aj Nemecko, aj EÚ, a samozrejme, aj nás.  

Ale môžu nastať zmeny. Posilňujú sa pozície hlavnej opozičnej strany – Sociálnodemokratickej strany. Ale tá môže realizovať inú politiku, ako Merkelová.

Iba čiastočne. Nezávisle na tom, kto bude v kancelárskom kresle, záujmy nemeckej hospodárskej elity budú tlačiť vedenie krajiny, aby v tom alebo inom rozsahu spolupracovalo a obchodovalo s Ruskom. Teda žiadne katastrofálne scenáre nehrozia. Politika Nemecka a teda aj stabilita EÚ sa príliš nezmení. A teda ani my sa nemusíme báť, že nový nemecký kancelár tu všetko postaví na hlavu. Preto si netreba všímať tie kraviny, ktorými nás kŕmi mainstream o vojenskom konflikte s Ruskom, hospodárskej katastrofe, totálnej kríze a pod. Všetko pomaly bude napredovať nezávisle na tom, či zostane Merkelová v úrade alebo nezostane. Psy síce štekajú a čiastočne ovplyvňujú priebeh udalostí, ale karavána predsa ide ďalej...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1548x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2066x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1943x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1712x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,