asfasdf ×

NázorObčana.sk

Počet bezdomovcov v USA dosiahol rekordnú úroveň – viac ako 550 tisíc Američanov nemajú strechu nad hlavou

 Aktuality

Počet Američanov - bezdomovcov v tomto roku po prvý raz prevýšil úroveň „Veľkej recesie“ v r. 2007 – 2012. Hlavnou príčinou je bytová kríza na Tichooceánskom pobreží krajiny. Zistul to prieskum ministerstva bytovej výstavby a mestského rozvoja USA.

08 December
2017 20:28:15

 

Foto: Facebook

V tomto roku počet Američanov, ktorí nemajú strechu nad hlavou, dosiahol v priemere  553,74 tisíce ľudí: podobný výpočet sa robil každý deň v tomto roku. Je to o 0,7% viac, ako vlani. Viac ako tretina z týchto ľudí sú černosi. Americkí odborníci uvádzajú, že aj napriek čiastočnej stabilizácii americkej ekonomiky, stabilnej zamestnanosti a úspechom na fondovom trhu tie slabšie vrstvy obyvateľstva stále nemajú dostatok financií ani na kúpu, ani na prenájom bytov či domov. 

Uvádzajú, že napríklad v Los Angeles počet bezdomovcov rekordne narástol do 55 tisíc ľudí. V New Yorku je v tomto roku o 4,1% viac ľudí bez strechy nad hlavou, ako vlani. Narástol počet bezdomovcov vo viacerých amerických mestách. Preto žijú na ulici, v stanoch, v parkoch, automobilových prívesoch a pod. Viacerí sa nemôžu dostať ani do útulku.

„Je to paradox: hospodárska situácia sa môže zlepšovať, ale to nijako pozitívne neovplyvňuje situáciu bezdomovcov, pretože vzniká tlak na poskytovateľov ubytovania, prenajímateľov domov a bytov a nájomne stále ide hore. Preto si ľudia nemajú z čoho zaplatiť zvýšené nájomné,“ povedal pre The Guardian riaditeľ mestskej agentúry pre riešenie problémov bezdomovcov v Los Angeles Peter Lynn.

Americké média pripomínajú, že bytová kríza sa v Spojených štátoch začala v 80.-ch rokoch minulého storočia a pokračuje už vyše 30 rokov.  Podľa Inštitútu ekonomickej politiky USA, v priebehu ostatných 20 rokov mzda v Spojených štátoch sa príliš nezmenila, ale nájomné išlo rapídne hore. Odborníci uvádzajú, že ak niekto si chce prenajímať byt, napríklad, v New Yorku musí zarábať aspoň 27,29 dolára za hodinu a v Los Angeles - 22,98 dolára za hodinu.

Analytici ministerstva bytovej výstavby a mestského rozvoja USA prízvukujú, že rozsah  výstavby bytov dostupných aj pre slabšie kategórie obyvateľstva značne zaostáva za reálnym dopytom. Štátne programy financovania prenájmu bytov pre bezdomovcov sú s každým rokom chudobnejšie a chudobnejšie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2272x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius
,