asfasdf ×

NázorObčana.sk

Pilulka pre slniečkarov alebo zbytočná hystéria pred stretnutím Putina a Trumpa

 Aktuality

Už takmer o týždeň, 16. júla, sa vo fínskych Helsinkách uskutoční summit prezidentov Ruska a USA Vladimíra Putina a Donalda Trumpa.

07 Júl
2018 08:21:56

Ešte predtým Trump sa 11. a 12. júla zúčastní na summite NATO v Bruseli a 13. júla bude na svojej prvej oficiálnej prezidentskej návšteve Veľkej Británie, kde sa stretne aj s kráľovnou Alžbetou II.

Celé svetové slniečkarstvo prežíva hektické dni: stretnutie dvoch lídrov, ktorému sa bránil mocný a pestrofarebný liberálny svet, sa predsa uskutoční. Slniečkari a rusofóbovia sú v panike: čo keď sa náhodou Putin a Trump dohodnú – čo potom?.. Bude to katastrofa, zrúti sa celý „slniečkarsky múr“, ktorý budovali viacerí európski a zaoceánski politici, analytici a média. Ozaj – čo potom?..

Bude to už tretia schôdzka prezidentov Ruska a Spojených štátov Vladimíra Putina a Donalda Trumpa. V tom zhone, nervozite a znechutení z blížiaceho sa summitu slniečkari už aj zabudli, že dnes je vlastne „výročie“: prvé stretnutie dvoch prezidentov sa uskutočnilo presne pred rokom – 7. júla 2017. Trvalo dve hodiny a 20 minút a podľa korešpondenta americkej televízie NBC News bola tá bilaterálna schôdzka najdlhšou v histórii summitu 20. 

Prezidenti rokovali v nemeckom Hamburgu, kde sa konal summit skupiny G20. Schôdzka Putina a Trumpa za účasti šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova a amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona sa začala za zatvorenými dverami o 16.09 hod.  SELČ v Kongresovom centre v salóniku číslo 14. Témou ich rozhovoru bola situácia na Ukrajine, v Sýrii, boj proti terorizmu a počítačovej kriminalite a kybernetická bezpečnosť.

Toľko z histórie a „pamätných dát“. A teraz podáme prvú pilulku našim slniečkarom, ktorí sa v týchto dňoch cítia veľmi zle. Celý rusofobsko-slniečkársko-liberálny svet sa obával aj toho prvého stretnutia Putina a Trumpa. Tiež sa báli, že sa dohodnú. A čo sa stalo? Nasledovali Trumpové sankcie, vyhrážky a ďalšie nepríjemnosti vo vzťahu dvoch krajín. Pred rokom sa žiadne obavy slniečkarov nenaplnili. Normálni rozumní ľudia vedia, že ani budúce stretnutie nebude nijaké prevratné a veľké zmeny nenastanú. Zbytočne sa slniečkari trasú... 

Pomaly bod varu dosahuje napätie predovšetkým v krajinách susediacich s Ruskom – u „tradičných ruských kamarátov“ – v pobaltských krajinách a v Poľsku. Napríklad, poľská štátna tajomníčka Anna Maria Andersová počas svojho vystúpenia v konzervatívnom Hudson Institute v New Yorku pred 10 dňami vyrazila obavy, že Vladimír Putin „pobosoruje“ Trumpa a donúti ho k viacerým ústupkom.

O pár dní neskôr v rozhovore pre poľský rozhlas podčiarkla, že nie si istá, či Trump dobre zvládne svoju úlohu. Pripomenula, že americký prezident je nevyspytateľný a preto sa od neho dá očakávať hocičo – aj tie najväčšie nepríjemnosti. Vyjadrila obavy, že Putin prihovorí Trumpa, aby stiahol americké vojska z Poľska /je ozaj taká naivná?/.

Mnohých európskych a zaoceánskych politikov vystrašil ďalší Trumpov vystrel od pol pása: len tak utrúsil, že možno uzná fakt, že Krym je ruské územie. Zasa by to bola pohroma pre celé slniečkarstvo. Nič to, podáme mu aj druhú pilulku. Určite ujo Trump žartuje. Kto mu dovolí uznať pričlenenie Krymu k Rusku? Možno si Trump náhodou myslí, že americký prezident je ozaj pán a Boh, ale, dúfajme, že nie je taký naivný a neskúsený, a vie, aké má mantinely. Napokon, čo sa stane, keď vyhlási, že uznáva Krym za ruské územie? Nič.

Bude to iba vyjadrenie súkromnej mienky Donalda Trumpa. No a čo, že je prezidentom? Odklepne tento názor Biely dom, americký Kongres a ostatné inštitúcie? Ani náhodou. Mnohé veci, ktoré môže sľúbiť alebo len tak vysloviť Trump, predsa zostanú iba v oblasti rétoriky a v praxi sa neuplatnia. Opakujeme: Donald má kompetencie odtiaľ potiaľ. A to by mala byť aj tretia pilulka pre našich vrelo milovaných slniečkarov.

Netraste sa, chlapci a dievčatá, nič také strašne stretnutie Trumpa a Putina neprinesie. Stretnú sa, pokecajú, zažartujú si, v najhoršom /pre slniečkarstvo/ dohodnú sa na tom, že sa v  budúcnosti predsa na niečom dohodnú, a vrátia sa domov. Určite vymyslia nejakú menšiu perličku, aby svet nepovedal, že sa stretli zbytočné, ale bude to ozaj nepatrná a neškodná pre liberálov, neokonov a slniečkarov maličkosť. Nič prevratné sa nestane.  

Je úplne jasné, čo bude Trumpovi navrhovať Putin. Povie mu, že je už načase skoncovať so studenou vojnou a rozvíjať vzájomne výhodnú politickú a hospodársku spoluprácu. Aj tú vojenskú – v boji proti terorizmu. Je tiež úplne jasné, že Trumnp prikývne a povie, že má podobný názor. A praxi to však zatiaľ nič nezmení. 

Bezpochyby Trump bude hľadať niektoré cestičky pre budúce možné dohody. Asi bude potrebovať pomoc Ruska, aby sa podarilo stabilizovať ceny ropy a plynu. Bude musieť tým alebo iným spôsobom vyviaznuť zo sýrskej krízy. Ukončiť všetko by sa mu určite chcelo tak, aby si príliš nezašpinil nohavice. Aj v tomto prípade bude Trump potrebovať pomoc Ruska. 

Najväčšie bolesti v žalúdku o týždeň bude bezpochyby mať svorka európskych politikov, ktorá bude vo svojej búde netrpezlivo a s obavami čakať na výsledky stretnutia Putina a Trumpa. Tiež sa budú triasť: a čo, keď sa títo veľké psy náhodou dohodnú? Čo potom s sankciami, vyhrážkami, rusofóbiou? Akým smerom potom bude treba štekať?..

Tak alebo inak, ale naši milí slniečkari, liberáli, rusofóbovia a iní kompetentní sa zatiaľ nemusia príliš vzrušovať a obávať. Budúce stretnutie Trumpa a Putina sa skôr zapíše do dejín diplomacie, ako politiky. Chlapi sa stretnú, podajú si ruky, pokecajú, povedia zopár vtipných fráz, usmejú sa do kamier a rozídu sa. V najlepšom vyhlásia, že si rozumeli. Ale zasa – v praxi to neznamená nič. A onedlho Trump zasa uvalí ďalšie sankcie na Rusko...  

Priatelia slniečkari, napite sa vody, upokojte sa, žiadne pilulky už nepotrebujete, dali sme ich vám už viac ako dosť. Stretnutie Trumpa a Putina to ešte nebude katastrofa pre vás. Tá ešte len príde – neskôr. Ale o tom, ako hovorieva náš slávny politik - slniečkar, potom...   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1542x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2062x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1940x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1707x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,