asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Estónsku vysvetlili, prečo nenašli raketu náhodne „stratenú“ španielskou stíhačkou

 Aktuality

Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho vojenského letectva odpálila v utorok popoludní neúmyselne blízko estónskeho mesta Otepää ostrú raketu vzduch-vzduch. Dodnes tu „stratenú“ raketu nenašli. Ako je to možné?

14 August
2018 15:23:40

Španielska stíhačka Vojensko-vzdušných síl NATO Eurofighter Typhoon vypálila raketu AIM-120 AMRAAM vo výške šiestich kilometrov. Podľa zverejnených informácií, preletela asi 80 kilometrov a spadla do močiaru niekde v okrese Jõeküla, blízko prírodnej rezervácie Endla. Na mieste údajného pádu rakety vznikol požiar, ktorý estónski hasiči zlikvidovali. Ale ani raketu, ani jej úlomky sa nepodarilo nájsť. Preto niektorí experti nie sú presvedčení, že požiar vznikol na mieste pádu rakety, a tvrdia, že mohla spadnúť inde.

V Estónsku sa rozbehla pátracia akcia, ktorá doposiaľ bola neúspešná. Prečo raketu nenašli ani v takej malej krajine, ako je Estónsko? Kde mohla „zablúdiť“? Pozemná pátracia akcia nepriniesla výsledky a veliteľ estónskych Vojensko-vzdušných síl Rivo Valge uviedol, že miesto pádu rakety budú hľadať prostredníctvom lietadiel armády.

Na portálu estónskej armády sa objavilo vysvetlenie, prečo sa doposiaľ nepodarilo nájsť raketu, ktorú „stratila“ španielska stíhačka. Vysvetlenie je jednoduché: estónske rádiolokačné stanice nemajú možnosť sledovať rýchle a malé ciele. Nepodarilo sa im určiť ani trajektóriu letu rakety, ani orientačné miesto pádu.

„Raketa letí s rýchlosťou, ktorá je štvornásobne vyššia, ako rýchlosť zvuku. V porovnaní s lietadlom, je to veľmi malý objekt. Rádiolokačné stanice, ktoré máme, môžu iba zaregistrovať štart takejto rakety, ale nedokážu ju sledovať. Radary, ktoré by boli schopné určiť presný smer letu rakety, Estónsko nemá,“ vysvetľuje sa na portálu estónskeho ministerstva obrany.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

80 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1540x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2059x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1937x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1706x 👤eugenius
,