asfasdf ×

NázorObčana.sk

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 Aktuality

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu overiť, či sa sýrske kurdské milície - Oddiely ľudovej sebaobrany - stiahli z bezpečnostnej zóny, a zabezpečiť bezpečnosť na severe Sýrie.

10 November
2019 12:20:13

 

V pohraničnom pásme medzi Tureckom a Sýriou po odsune Kurdov hliadkujú turecké a ruské sily, rozmiestnili sa tam aj sýrske vládne jednotky. Takto sa definitívne ukončila turecká vojenská ofenzíva voči Kurdom, ktorú Ankara na severovýchode Sýrie spustila 9. októbra.

Na severe Sýrie sa predvčerom uskutočnila tretia spoločná rusko-turecká hliadka v lokalitách, kde kompaktne žijú Kurdi. A znova, ako aj predtým, došlo k napadnutiu rusko-tureckej kolóny, ktorú doslova „ukameňoval“ rozvášnený dav Kurdov. Úradovali všetky vekové kategórie  a pohlavia: muži, ženy, deti, staršie ženy a muži. Kurdi nereagovali na to, že autá vydávali varovné signály a išli pomalšie, aby nikoho nezrazili. Práve to využívali niektorí muži, ktorí sa vyškriabali na obrnené vozidla a snažili sa zničiť všetko, čo sa dalo: lámali antény, snažili sa rozbiť skla, rozzúrene búchali pritĺkacím kladivom, snažili sa narobiť čo najväčšie škody.

Analytici a novinári v ruských médiách iba nechápavo komentovali danú situáciu: ruskí vojaci bránia Kurdov, aby nedošlo ku stretom s tureckou armádou a nevypukla krvavá dráma, ale Kurdi takto napádajú ruských vojakov a keby mohli, tak by ich roztrhali v zuboch... Úplne v tom všetkom chýba logika. Kurdi môžu nenávidieť príslušníkov tureckej armády, pretože už desaťročia majú konflikt s Tureckom, ale čo s tým majú Rusi? Nie sú spojenci Turkov a nepriatelia Kurdov. Musia s Turkami spolupracovať takpovediac „z núdze“ – ale v obmedzenej forme. Aspoň to by mohli vedieť dokonca aj negramotní dedinčania – Kurdi.

Asi by mohli vedieť, že Rusi na sever Sýrie neprišli, aby vzali Kurdom ich územie, aby sa tam usadili natrvalo alebo na dlhšie obdobie, ale preto, aby nedopustili krvavé strety medzi Kurdmi a tureckými vojskami, ktoré by sa skončili masovým zabíjaním Kurdov. Ale Kurdi ich napádajú, ako najväčších nepriateľov. Čo by na mieste Rusov asi urobili mnohí iní? Asi by odišli a ponechali Kurdov riešiť svoje problémy s Tureckom vlastnými silami...

Na sociálnych sieťach sa objavilo niekoľko videí, ktoré svedčia o tom, ako Kurdi napádajú  vojenské kolóny, ktoré hliadkujú na severe Sýrie. Domáci obyvatelia sa snažia prekaziť cestu obrneným vozidlám, tie musia spomaliť a vtedy ich celým „táborom“ zahadzujú kameňmi, snažia sa poškodiť vozidla. Asi by sme si nechceli ani predstaviť, čo by sa stalo, keby sa nečakane pokazilo niektoré z vozidiel a ak by sa náhodou podarilo vytiahnuť z vozidla niektorého vojaka – čo by rozvášnený dav s nim urobil...

Ale práve títo vojaci chránia pobláznených dedinčanov. Je to podobná situácia, keď chorému psovi idete dať injekciu a zachrániť mu život a on sa vám zahryzne do ruky a urobí z vás invalida. Logika a rozum si v tomto prípade vzali dovolenku... /https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=G6LPsQX-JJA&feature=emb_logo/.

Ruské média podotýkajú, že je veľmi otázne, či by sa Kurdi odvážili takto napadnúť čisto turecký konvoj, v ktorom by neboli ruské vozidla: sotva by Turci konali v rukavičkách. Kurdi vedia, že za prítomnosti ruských vojakov Turci sotva spustia paľbu a takto podlo a nehanebne to využívajú. Už viacerí ruskí odborníci sa vyslovili za to, aby ruské a turecké hliadky sa zaoberali svojou činnosťou samostatne: ak sa Kurdi takto správajú voči ruským vojakom, Rusi nemusia riskovať svoje životy. Načo by riskovali, že sa stanú obeťou rozvášneného davu, a prečo by chránili životy Kurdov, ktorí by si ich zabili, keby mohli...  /https://www.youtube.com/watch?v=1T3OtF0SKnA&feature=emb_logo/.

Táto spoločná rusko-turecká hliadka, kolónu ktorej napadol dav Kurdov, trvala 4 hodiny a kolóna prešla 105 km. Dané video vyvolalo búrlivú reakciu ruských divákov, ktorí tvrdo odsúdili konanie kurdského obyvateľstva. Uvedieme iba tri z veľkého počtu komentárov, ktoré celkom dobre odzrkadľujú podstatu všetkých tých ostatných: „Táto akcia bola zaplatená. Je to užitočné dobré video, názorne ilustruje ten smutný fakt, že opica aj keď má iPhone, vždy zostáva opicou...“ „Treba sa vykašľať na Kurdov. Nech sa s nimi babrú Turci.“ „Teraz Rusi odídu a Turci zostanú. Potom sa Rusi vrátia a opýtajú sa Kurdov: majú predsa zostať alebo znova odísť...“  Povedal by som, že keď Rusi odídu a neskôr sa vrátia, potom už asi nenájdu ani jedného Kurda, ktorého by sa mohli aspoň na niečo spýtať...

Na záver iba dve faktické poznámky. Pozerajúc toto video som si mimovoľne predstavoval, že takto pred desiatkami tisícročí naši neokresaní predkovia s kameňmi a palicami útočili na dinosaurov či mamutov... Ako svedčí dané video, ani po mnohých tisícročiach IQ u útočníkov s kameňmi sa akosi nezvýšilo... A ešte mi dané video „ukameňovania“ rusko-tureckej vojenskej kolóny a komentáre ruských divákov /hlavne ich poznámky o opiciach s iPhonmi/  nevedno prečo pripomenuli tak trochu podobné epizódy na slovenských cestách, keď také menšie skupinky obyvateľov /hlavne na Strednom a Východnom Slovensku/ útočia s kameňmi na okolo idúce autá... Taká podoba... Len tak sa mi to priplietlo do hlavy...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

88 %
(17 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1105x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 745x 👤PRclanky
,