Aké sú výhody pitia čaju?
Čaj je nápoj, ktorý sa pije od nepamäti. Pravdepodobne bol prvý krát objavený v Číne, odkiaľ sa neskôr dostal k portugalským kňazom a obchodníkom v 16. storočí. Najviac sa však rozšíril v 17. storočí a to konkrétne vo Veľkej Británii, kde je doteraz súčasťou ich džentlmenského a lordského stereotypu. Niekoľkokrát v histórií boli dokázané jeho rôzne pozitívne účinky pre naše zdravie. Čaj je považovaný za najkonzumovanejší nápoj na svete. Existujú rôzne typy čaju a každý je vhodný na niečo iné, no všetky zdieľajú svoju prospešnosť pre zdravie. Poďme si teda zhrnúť všetko dôležité o dvoch najobľúbenejších čajoch a ich účinkoch.
Čierny čaj patrí medzi najznámejšie a najkonzumovanejšie čaje na svete. Voda na čierny čaj by sa mala zaliať tesne pod bodom jej varu, čiže pri teplote 99°C. Veľa aktívnych substancií v čiernom čaji sa neuvoľní pri teplote nižšej ako 90°C. Teplota čaju má veľký vplyv na jeho konečnú chuť. Zalievanie čierneho čaju pri príliš nízkej teplote býva najčastejšou chybou. Mal by sa lúhovať najmenej 30 sekúnd ale nie viac ako 5 minút. Obecne platí, že čím dlhšie čaj lúhujete, tým viac látok sa z neho uvoľní a tým bude aj chuťovo silnejší. Sto ľudí, sto chutí.
Zdravotné účinky čierneho čaju sú významné. Znižuje množstvo zubného povlaku a zabraňuje šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú zubné kazy v ústnej dutine. Ďalej znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Podľa štúdie, ľudia, ktorý pijú tri a viac šálok čierneho čaju denne majú riziko mŕtvice a infarktu o 21% menšie ako ľudia, ktorý pijú menej ako jednu šálku denne. Čierny čaj navyše obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré nás chránia pred škodlivými látkami v tele.
Antioxidanty, ktoré čierny čaj obsahuje môžu pomôcť pri prevencií niektorých typov rakoviny. Takisto podporuje pevnosť kostí a znižuje šancu na artritídu. Pomáha aj pri uvoľňovaní stresu a odďaľuje riziko cukrovky, zvyšuje imunitný systém tela a pomáha pri trávení. Čierny čaj má síce menšie množstvo kofeínu oproti iným nápojom ako napríklad káva, no toto menšie množstvo pomáha rozprúdiť krv po celom tele bez nadmernej stimulácie srdca a takisto pomáha aj na respiračný systém a funkciu obličiek.
Zelený čaj, je minimálne rovnako známy ako čierny čaj a je nemenej dôležitý pri zdravej výžive. Voda na zaliatie by mala mať okolo 80°C. Čím vyššia kvalita čajových lístkov, tým menšia teplota, kedže vyššia teplota by spôsobila horkú chuť čaju. V niektorých krajinách ale práve túto horkú chuť vyhľadávajú, takže vyskúšajte sami a zistite, ktorý variant vám viac vyhovuje. Vysoko kvalitné zelené čaje môžu byť lúhované viac ako 5 krát. Zelený čaj obsahuje relatívne malé množstvo kofeínu oproti čiernemu čaju, takže je vhodný ako nápoj na celý deň. Je považovaný za jeden z najzdravších nápojov a obsahuje najvyššie množstvo antioxidantov zo všetkých čajov.
O zelenom čaji sa hovorí, že jeho látky znižujú rast a tvorbu tumorov. Krajiny, v ktorých sa pije zelený čaj vo veľkých množstvách, mávajú oveľa nižšie percento rakovinových ochorení. Jedna veľká klinická štúdia porovnávala ľudí, ktorí pijú zelený čaj s ľuďmi, ktorí ho pijú menej alebo vôbec, a bolo zistené, že tí čo ho pijú pravidelne majú o 50% menšiu šancu na získanie rakoviny pankreasu. Toto bolo preukázané hlavne u žien. Takisto boli preukázané preventívne účinky pri ostatných typoch rakoviny. Zelený čaj, tak isto ako čierny čaj má veľký vplyv na odbúravanie srdcových chorôb. Ďalšia štúdia preukázala, že pitie viac ako 10 šálok zeleného čaju denne, znižuje celkový cholesterol. Navyše pomáha pri prevencií cukrovky a je to veľmi cenný spojenec pri chudnutí.
Čaje patria k svetu už storočia a stali sa súčasťou nespočetného množstva svetových kultúr a náboženstiev. Jeho prospešné účinky pre naše zdravie sa nedajú zaprieť ani keby sme chceli. Skúsme si teda ráno na miesto kávy zaliať šálku kvalitného čierneho čaju, ktorý nás povzbudí do únavného dňa a na miesto sladkých nápojov si dať šálku zeleného čaju, ktorý povzbudí náš metabolizmus a prebudí našu myseľ po ťažkom obede.