asfasdf ×

NázorObčana.sk

5 informácií o atopii, ktoré by ste mali poznať

 Aktuality

Atopická dermatitída síce nie je nákazlivé ochorenie, o to viac ale dokáže ľuďom strpčiť život. Preto je potrebné o tomto probléme hovoriť a vyvracať tak mnohé mýty a polopravdy, ktoré s o atopii šíria.

05 Február
2018 10:53:40

V akom veku sa topia môže objaviť, aké sú jej časté príznaky u detí a dospelých a akú úlohu pri jej vzniku zohráva strava či prostredie, v ktorom človek žije?

V akom veku sa atopia vyskytuje?

Veľmi častý je výskyt atopických príznakov u malých detí a dojčiat, voči tomuto druhu dermatitídy však nie je človek imúnny ani v pokročilejšom veku. „Decká“ atopická dermatitída príležitostne trvá až do dospelosti, respektíve jej priebeh kolíše medzi obdobiami, kedy sa prejaví viac a časovými úsekmi, kedy jej prejavy nie sú pozorované. Vplyv na (znovu) objavenie atopie má napríklad chladné počasie, nízka vlhkosť vzduchu či obdobie alergií.

 

 

Príznaky atopie u dospelých

Príznaky tohto ochorenie sú v zásade individuálne, no vo všeobecnosti môžeme na postihnutých miestach pozorovať silné začervenanie pokožky, ktorá je zároveň suchá a dotknuté miesta veľmi svrbivé. Je treba dodať, že svrbenie a následne škrabanie sa priebeh ochorenia len zhoršuje. Najčastejšie postihnutými miestami sú rôzne telesné záhyby, napríklad v oblasti ramien, kolien, krku alebo zápästí.

Príznaky atopie u detí

Dá sa povedať, že atopia zasahuje v zásade rovnaké miesta u dospelých aj detí. V prípade malých pacientov však vo väčšine prípadov trpí najmä tvárová časť a okolie očí, teda očné viečka, okolie rias a obočia. Vysvetlenie je celkom jednoduché – toto podráždenie totiž spôsobuje zvýšená tvorba a výtok slín malých detičiek.

 

 

Atopia nie je nákazlivá

Pre okolie aj pacienta samotného je dobrou správou, že atopia nie je nákazlivou chorobou. Príčiny vzniku atopickej dermatitídy však nie sú celkom uspokojivo vysvetlené. Odborníci sa zhodujú na pôsobení vonkajších (život v priemyselných a znečistených oblastiach) a genetických faktorov (aspoň jeden z rodičov je nositeľom atopie, astmy či sennej nádchy), rovnako tak môže hrať svoju úlohu aj vek matky (dieťatká starších matiek majú vo všeobecnosti rizikovejší pôrod).

Vplyv stravy na atopickú dermatitídu

Podiel stravy či stravovacích návykov na vznik dermatitídy nie je jednoznačne potvrdený. Atopikom sa však neodporúča vo veľkej miere konzumovať kvasené, dlho skladované, prípadne zakonzervované potraviny. Sú však prípady, ktoré ani po konzumácii tohto druhu potravín nezaznamenali zhoršenie ochorenia. Preto je dobré, ak si o spôsobe svojho stravovania vediete (pod lekárskym dozorom) denník – zapisujte si doň skonzumované potraviny a reakcie, ktoré vo vašom organizme v súvislosti s ochorením vyvolali. Výsledky potom konzultujte s vaším lekárom, ktorý stanoví ďalší postup pri liečení atopie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Nepodceňujte urologické problémy a objednajte sa na vyšetrenie

 

Zdravotné problémy vedia zamávať aj s tými najodolnejšími ľuďmi. Keď sa objavia, väčšinou je to n...

📅19.01.2021 0 549x 👤PRclanky

Ako by sa dalo zabrániť kolapsu zdravotníctva – názor

 

Prečo to čo popisujem v článku nikoho ešte nenapadlo? Naozaj ide tým vyššie postaveným o senzáciu a ...

📅07.01.2021 0 774x 👤admin

Využite sychravé počasie na relax v slovenských kúpeľoch

 

November sa nám začal pochmúrnym počasím. Vidieť to aj na našej nálade. Po príchode z práce sa cíti...

📅11.11.2020 0 1130x 👤PRclanky

Ako oklamať vek a vyzerať stále mlado?

 

Vyzerať mlado aj v zrelšom veku chce každá žena. Väčšina z nás si myslí, že za náš mladistvý vzh...

📅17.09.2020 0 1031x 👤PRclanky
,