Výber váhy do priemyselnej prevádzky v mnohom pripomína výber váhy na akékoľvek iné použitie. Parametre ako maximálna váživosť, či presnosť sú predsa prítomné pri akomkoľvek type váh. Zároveň však poznáme viacero druhov priemyselných váh.
Plošinové a paletové váhy
Zrejme najširšie spektrum použitia majú všestranné plošinové váhy. Okrem priemyslu totiž nájdu využitie aj v poľnohospodárstve, potravinárstve, či v skladoch pri príjme tovaru. Keďže často vážia aj naozaj ťažké váhy, zvyčajne sa vyznačujú odolnou oceľovou konštrukciou. Majú aj rôzne funkcie, napríklad akumuláciu vážení, počítanie kusov a podobne. Existujú v rôznych veľkostiach, pričom tie veľké zvládnu vážiť bremená až do 6 ton!
Relatívne podobné sú paletové váhy. Dizajnované sú v tvare písmena U tak, aby umožňovali rýchle a efektívne váženie europaliet. Ide tak o váhy so špecializovaným účelom, avšak ich výhodou oproti všestranným plošinovým váham je skladnosť a možnosť jednoduchého premiestňovania. Na druhej strane, zvyčajne nájdete paletové váhy s váživosťou maximálne 3 tony.
Paletové vozíky s váhou a závesné váhy
Čo sa týka plošinových a najmä paletových váh, poznáme ešte jednu alternatívu. Sú ňou paletové vozíky s váhou. Tie môžu slúžiť ako štandardné paletové vozíky, ale vďaka snímačom váhy zabudovaným na lyžinách paletového vozíka je možné bremeno popri manipulácii s ním zároveň aj odvážiť. Ide tak o efektívne riešenie, ktoré šetrí čas, keďže zvládne dva úkony naraz. Štandardné paletové vozíky s váhou zvládnu vážiť bremená do 2 ton.
Celkom odlišným druhom priemyselných váh sú robustné závesné váhy. Nazývané aj žeriavové, slúžia na váženie bremien v závese. Ich výhodou je šetrenie miesta v sklade a taktiež možnosť vážiť aj neforemné, či nadrozmerné bremená, s ktorými by si neporadila klasická plošinová váha. A rovnako je s nimi možné vážiť aj oveľa ťažšie bremená. Tie najväčšie závesné váhy totiž zvládnu odvážiť až 50 ton!
Zdroj obrázka:
Autor: Anna / Stock.adobe.com