Neodmysliteľnou súčasťou poľovníckej výbavy sú rôzne optické zariadenia. Predsa len majú ľudské oči svoje limity, ktoré treba niečím kompenzovať. Akú rôznu optiku by tak mal mať vo svojej výbave každý poľovník?
Ďalekohľad, diaľkomer a puškohľad
Z kategórie optiky je pre poľovníkov úplným základom dobrý ďalekohľad. Ten by mal poľovníkovi zabezpečiť dostatočný prehľad v jeho revíri, zniesť aj náročnejšie podmienky a v ideálnom prípade byť dostatočne kompaktný a ľahký, aby sa jednoducho prenášal.
Súčasťou niektorých ďalekohľadov je aj diaľkomer. Dá sa však kúpiť aj ako samostatné zariadenie. Vedieť čo najpresnejšie odhadnúť vzdialenosť od svojho cieľa je dôležité a tak je aj dôležitá prítomnosť diaľkomeru vo výbave poľovníka.
Ďalšou súčasťou povinnej výbavy poľovníka je puškohľad, napríklad kvalitné puškohľady Vortex. Bez puškohľadu by nebola možná streľba na dlhšie vzdialenosti a v podstate ani lov samotný, keďže divá zver pochopiteľne nedovolí poľovníkovi, aby prišiel príliš blízko.
Nočné videnie alebo termovízia
Vidieť do diaľky je pre poľovníka podstatná schopnosť. Avšak v revíre sa nepohybuje výlučne cez deň. Preto by poľovník mal mať možnosť vidieť aj počas zhoršených svetelných podmienok. Na to slúžia dva typy optických zariadení: nočné videnia a termovízie.
Princíp fungovania nočných videní je v tom, že využívajú zostatkové svetlo, ktoré zosilňujú tak, aby bola s výslednom obrazom možná orientácia v teréne. Tento princíp má však slabinu: bez zostatkového svetla nefunguje.
Alternatívou k nočným videniam sú tak termovízie. Výhodná termovízia Dahua a akákoľvek iná totiž k fungovaniu zostatkové svetlo nepotrebuje. Termovízie totižto nepracujú so svetlom, ale s infračerveným žiarením, čo im umožňuje fungovať aj bez zostatkového svetla.
Zdroj obrázka:
Autor: mmpixel91 / Shutterstock.com