asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinské média o utajenej návšteve Kurta Volkera: Kyjev očakáva od Washingtonu dva druhy pomoci – peniaze a letálne zbrane

 Aktuality

Všetky ukrajinské média – aj provládne, aj opozičné – živo komentujú „utajenú“ návštevu Špeciálneho predstaviteľa Štátneho departmentu USA Kurta Volkera: už po piaty raz navštívil Ukrajinu a stretol sa s Porošenkom a s Parubijom.

31 Október
2017 18:38:10

 

Foto: Facebook

Ukrajinskí novinári píšu, že stretnutie Kurta Volkera a Petra Porošenka trvalo viac, ako 2 hodiny. Novinárov na toto stretnutie nepustili. Na tomto stretnutí sa zúčastnil ešte hlava administrácie prezidenta Igor Rajnin a ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin. Ukrajinskí novinári kritizujú konanie administrácie domáceho prezidenta: najprv široko avizovala, že novinári budú prítomní a povolená bude práca foto a videoredaktorov, ale potom to všetko zrušila a dokonca utajovala miesto a čas stretnutia prezidenta a amerického hosťa. Ukrajinské novinári podozrievajú, že sa riešili otázky, ktoré sa nemajú dostať na verejnosť...

Minimálne informácie prezradil na svojej stránke v Twitteri minister zahraničia Pavel Klimkin. Uviedol, že témou rokovaní bola situácia na Donbase, vypracovanie spoločnej pozície ohľadom pôsobenia mierotvornej misie v tomto regióne a všeobecná situácia na Ukrajine – aj v rámci „revolúcie Micha Saakašviliho“...

„Cieľom návštevy Volkera bolo oboznámiť Petra Porošenka s novými „inštrukciami“ Washingtonu. Mal dostať návod, ako pokračovať v plnení alebo neplnení Minských dohôd,“ pre média komentoval túto návštevu ukrajinský politický analytik Dmitrij Kornejčuk: „Po prvé, ide o to, že Ukrajina má súhlasiť s požiadavkami Kremľa, že kontingent OSN bude plniť ochrannú funkciu pozorovateľov OBSE. Po druhé, Ukrajina bude musieť stiahnuť  vojska od hraničnej línie,“ domnieva sa analytik.

Ďalší ukrajinský politológ Anton Kučuchidze poukazuje na to, že po návšteve Ukrajiny Volker sa zasa stretne so svojim ruským kolegom Surkovom. „Myslím si, že hlavnou témou týchto rokovaní bude otázka pôsobenia príslušníkov mierotvornej misie. Americká strana je presvedčená, že práve mierotvorný kontingent sa stane základom mieru na Donbase a potom budú nasledovať politické rozhodnutia v rámci plnenia Minských dohôd. V súčasnosti hľadajú kompromisné riešenie, ktoré bude vyhovovať Spojeným štátom a Rusku. Rozhodnutie o mierotvornej misii bude schvaľovať Bezpečnostná rada OSN. A, pochopiteľne, bez Ruska, ktoré disponuje právom veta, podobné rozhodnutie nemôžu schváliť. Samotný Volker hovoril, že súčasná situácia na Donbase nevyhovuje ani Ukrajine, ani Rusku, ani obyvateľom Donbasu,“ podčiarkol analytik.

Ďalší ukrajinský expert v oblasti medzinárodnej politiky Andrej Buzarov poukázal na to, že sa piata návšteva Volkera uskutočnila za zvláštnych podmienok. „Bola maximálne utajená. Myslím si, že bolo to v následku nezhôd v trojuholníku USA – Rusko – Ukrajina. Za reálny výsledok považujem iba hlasovanie v Najvyššej rade, keď poslanci predlžili špeciálny štatút Donbasu. Ak bude prijatý zákon o reintegrácii Donbasu v celom znení, ktoré vyvolalo negatívnu reakciu Ruska, úspech misie Volkera bude ešte viac problematický,“ domnieva sa Andrej Buzarov.

Ukrajinské média prízvukujú, že Volker sondoval na Ukrajine, na aké kompromisy môže pristúpiť Kyjev v otázke mierotvornej misie. Po rokovaniach v Kyjeve Volker pokúsi sa  definitívne dohodnúť so Surkovom. Ukrajinskí novinári prízvukujú, že Kyjev má svoje priority: predovšetkým očakáva od Washingtonu dva druhy pomoci – peniaze a letálne zbrane. Zdôrazňujú, že riešenie otázky mierotvornej misie, ako aj celej situácie na Donbase je ešte v nedohľadne.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Keď mimovládky vládnu.

 

Kto vládne na Slovensku.... Soros žije, či je to len imaginárna postava... Prečo študenti cez prázdniny...

📅01.08.2018 0 854x 👤slavo

Herci hrajú, slušní tlieskajú.

 

Namiesto celospoločenských protestov opozičné mítingy. Kedy bude témou protestov odvolanie Kisku?...

📅17.04.2018 0 1554x 👤slavo

Hnev Terezy Mayovej je aj naším hnevom.

 

Aj u vo Veľkej Británií vedia niektorí politici vyšetriť vraždu tak rýchlo ako u nás. Ihneď....

📅27.03.2018 1 2304x 👤slavo

Ficov mat Kiskovcom

 

Míľniky sorosovskej opozície sa rozsypali, posledná nádej pochody za predčasné voľby....

📅16.03.2018 0 2586x 👤slavo

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,