asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dodávky zbraní z USA na Ukrajinu potrvajú mesiace. Moskva odpovie bleskovo

 Aktuality

Americké média diskutujú o možných dodávkach zbraní na Ukrajinu. Viacerí analytici a novinári dosť realisticky hodnotia celú situáciu. Preto mnohí neodporúčajú začínať posielať zbrane na Ukrajinu. Poukazujú na to, že reakcia Moskvy bude okamžitá.

13 Február
2015 07:11:44

 

Foto: http://www.armadninoviny.cz/

„Aj keď Barack Obama sa rozhodne dodávať zbrane Ukrajine, nedostatočné zásoby a dosť byrokratická procedúra dodávok zapríčiní to, že tento proces môže potrvať mesiace. Určite to zníži vplyv celej tejto operácie na vývoj vojenskej situácie,“ tvrdí Julian Barnes vo svojom článku v The Wall Street Journal.

„Podobné logistické meškania prekážali dodávkam neletálnej pomoci. Kyjev sa obrátil s požiadavkou o pomoc začiatkom vlaňajšieho roka, ale prídely suchej stravy prišli iba v marci, vojenské lekárničky v júni, prenosné rádiostanice v júli, helmy v auguste, okuliare nočného videnia v septembri a radary pre objavenie nepriateľských mínometov – v novembri a decembri,“ pripomína novinár.

Uvádza slova istého vysokopostaveného amerického armádneho úradníka, ktorý celú vec hodnotí dosť pesimisticky: „Keď to bol veľký problém, aby sme dopravili na Ukrajinu okuliare nočného videnia, neviem si ani predstaviť, aké ťažké to bude dopraviť tam protitankové rakety Javelin.“       

„Iní experti tvrdia, že sa mnohé byrokratické ťažkosti, prekážajúce dodávkam pomoci, sa postupne odbúravajú zo systému a navyše Ukrajina je v súčasnosti pre nás prioritou.  Spojené štáty však nemajú dodatočné zásoby niektorých zbrojných systémov a vojenskej techniky, ktoré by Biely dom chcel poslať na Ukrajinu. Tieto zbrane treba vyrobiť, treba to objednať u výrobcov. Určite to potrvá niekoľko mesiacov. Potvrdili to viacerí vysokopostavení úradníci z ministerstva obrany USA. Navyše majú obavy z toho, čo sa stane, ak sa tieto zbrane a vojenské technológie dostanú do nepriateľských rúk. Na Ukrajine je veľký chaos a podobná „chyba“ nie je vylúčená,“ domnieva sa novinár.

Pripomína, že časť neletálnych zbraní, pôvodne určených pre Pakistan a Afganistan, podľa úradníkov z ministerstva obrany, presmerovali na Ukrajinu. Prízvukuje, že USA mienia dodať Ukrajine také zbrane, ktoré sa „vyrovnajú ruským zbraniam, ktoré sa dodávajú povstalcom.“  

Experti jedného z vedúcich svetových analytických centrov International Institute for Strategic Studies v Londýne varujú, že Rusko vyzbrojí separatistov oveľa rýchlejšie ako USA. Tieto informácie priniesol The Guardian. Anglickí novinári sa odvolávajú na mienku  vysokopostavených expertov britskej armády, ktorí podobnú možnosť vôbec nevylučujú. Tvrdia, že ak USA vyhlásia, že budú dodávať zbrane Ukrajine, to isté urobí aj Rusko a oznámi, že bude dodávať zbrane separatistom. 

Generálny riaditeľ International Institute for Strategic Studies John Chipman pripomína: „Nemecká vláda sa domnieva, že Západ nikdy nedokáže dodať Ukrajine toľko zbraní, koľko Rusko môže dodať separatistom. V týchto pretekoch Západ nikdy nedobehne Rusov. Preto dodávky zbraní na Ukrajinu to nie je dobrý ťah. Nie je to východisko. Avšak, v americkom kongrese sa domnievajú, že musia dodávať zbrane na Ukrajinu, že je to ich povinnosť a je to strategická záležitosť Spojených štátov,“ zdôraznil John Chipman.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

92 %
(37 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Zdá sa vám minimalistická obývačka príliš chladná? Zútulnite ju

 

Ak práve netrávime voľný čas niekde mimo domova, s najväčšou pravdepodobnosťou ho trávime v obývač...

📅31.08.2022 0 228x 👤PRclanky

Hľadáte priestor na zorganizovanie kongresu? Vyberte si Piešťany

 

Zorganizovať úspešný kongres dá zabrať. Vecí, ktoré je potrebné zabezpečiť, je veľké množstvo a ...

📅31.08.2022 0 195x 👤PRclanky

S čím kombinovať nohavicový kostým, aby ste vyzerali skvelo?

 

Nohavicový kostým je častou súčasťou ženského šatníka. Dámy ho nosia hlavne do práce ak je od nich...

📅31.08.2022 0 195x 👤PRclanky

Chcete najlepšiu starostlivosť pre vašu bielizeň? Obráťte sa na Miele

 

Jednou z neodmysliteľných domácich prác je aj starostlivosť o bielizeň. Pranie, sušenie a samozrejme po...

📅31.08.2022 0 192x 👤PRclanky
,