asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nemci predávajú Rusom „reverznú“ firmu

 Aktuality

Je to skutočná bomba! Nemeckú energetickú skupinu RWE, ktorá sa zaoberá reverzom plynu z Európy na Ukrajinu cez územie Slovenska, predávajú zástupcom skupiny ruských investorov vedenej miliardárom Michailom Fridmanom.

24 August
2014 09:08:31

Foto: AP

Nelogický predaj?

Ako uvádza Reuters, táto transakcia je už schválená „úplne hore“ a onedlho spoločnosť, ktorá sa zaoberá reverzom plynu na Ukrajinu, sa stane majetkom Rusov! Je to obrovský paradox. Veď práve táto firma mala zabezpečovať plynom Ukrajinu v prípade komplikácií. Ukrajinci sa už viac razy vyhrážali zavrieť plynové kohútiky a potom by bez ruského plynu nechali nielen Európu, ale aj seba. Preto Brusel vypracoval náhradný plán s reverzom plynu. A čo bude teraz, keď sa reverzná firma padne do rúk Rusom? Môžu pokojne zatvoriť tento náhradný kanál, vďaka ktorému by Ukrajina dostavala ruský plyn krkolomným spôsobom – zo západu na východ.    

Napriek všetkým vyhrážkam, kríku, sankciám a pod., nemecké ministerstvo hospodárstva, podľa Reuters, vydalo povolenie na túto transakciu a umožní Rusom kúpiť si energetickú skupinu EWE. V podobnom duchu sa zachovali aj súčasní majitelia tejto nemeckej energetickej skupiny. Bezproblémovo predávajú firmu ruskému miliardárovi Michailovi Fridmanovi. A vôbec ich nezaujímajú sankcie a situácia na Ukrajine. Biznis je biznis!  


Aj pred polrokom sa vykašľali na sankcie


Pripomenieme, že ešte v marci tohto roku – práve vtedy, keď sa k moci v Kyjeve dostali nacisti a radikáli a Krym „odplával“ do Ruska, nemecká energetická skupina RWE podpísala dohodu o predaji svojej divízie ťažby plynu a ropy DEA skupine ruských investorov vedenej miliardárom Michailom Fridmanom. Divíziu DEA predala Fridmanovej investičnej spoločnosti LetterOne za 5,1 miliardy eur.

Transakcia vtedy upútala pozornosť vzhľadom k prudkému zhoršeniu vzťahov medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine a „anexiu“ Krymu. Nemecká vláda síce námietky proti dohode nevyjadrila, ale kritizovali ju niektorí poprední nemeckí politici. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vtedy ale vyhlásil, že predaj divízie DEA je založený na firemnom rozhodnutí a je v zásade neproblematický. Zasa: biznis je biznis...

Kto to dostal do rúk?

Kto vlastne dostáva do rúk nemeckú energetickú a „reverznú“ firmu? Michail Fridman je  zakladateľom najväčšej ruskej investičnej skupiny Alfa Group. Práve tento rok ho časopis Forbes označil za druhého najbohatšieho Rusa s majetkom 17,6 miliardy dolárov. Vlani založil firmu LetterOne, ktorá mieni investovať do projektov ťažby ropy a plynu vo svete 20 miliárd dolárov ročne.

Energetický fond skupiny LetterOne riadi dlhodobý Fridmanov spolupracovník German Chan. RWE už vlani oznámila, že sa rozhodla vzdať aktivít v produkcii ropy a zemného plynu a zvažuje možnosti predaja divízie RWE DEA. Táto divízia, ktorú si ešte v marci kúpil Fridman,  donedávna vlastnila podiely v zhruba 190 licenciách na prieskum a rozvoj ložísk ropy a plynu v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Je v tom logika

Biznis je biznis. Preto neviem-neviem, ako zareaguje nový majiteľ energetickej firmy RWE v prípade, ak Ukrajina začne robiť problémy s plynom. Kyjev sa už nemôže spoliehať na to, že bezproblémovo dostane plyn z EÚ. Vlastne teraz to vyzerá celkom logicky. Ak by Ukrajinci zatvorili plynový kohútik, tak narobili by problémy Európskej únii, ale aj nám. A EÚ by potom zásobovala plynom Ukrajinu za pomoci reverzu?! Práve to by bolo nelogické. A my by sme pochmúrne sledovali, ako plyn tečie cez naše územie opačným smerom – iba preto, že takto vedenie Ukrajiny si robí svoju politiku? Ale už veľa možností na to, aby vyskakovalo, mať nebude...  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

97 %
(103 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 575x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 884x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1462x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1135x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,